Zkoušku z angličtiny přizpůsobili mým potřebám

British Council

Pokud patříte k nadšeným studentům angličtiny a rádi byste získali osvědčení o svých schopnostech, ale máte potíže se zrakem, přesto jsou vaše šance stejné jako u ostatních uchazečů.

Lukáš Hosnedl je studentem Gymnázia pro zrakově postižené v Nových Butovicích v Praze. Díky povzbuzování ředitele školy a zároveň i jeho učitele angličtiny se odhodlal přihlásit na cambridgeskou zkoušku z angličtiny organizovanou British Council– FCE (Cambridge English: First) .
Zkoušku skládal na počítači vybaveném hlasovým výstupem a Braillovým řádkem. Na vypracování každé samostatné části testu měl v souladu se směrnicemi dvojnásobný časový limit, takže bylo-li např. na writing běžně vyhrazeno 90 minut, mohl využít až 180. „Zrovna psaní mi však zabralo zhruba asi jen dvě třetiny běžně určeného času,“ vzpomíná Lukáš. „I přesto, že jsem nakonec nevyužil zdaleka všechen povolený čas, mi ale zodpovězení všech otázek ze všech částí testu trvalo zhruba od půl desáté ráno do čtyř hodin odpoledne a všechny přestávky dohromady zabraly odhadem hodinu. Dokud jsem s každou jednotlivou částí neskončil a nebyl ochoten výsledek svého snažení prohlásit za definitivní, zapisoval jsem své odpovědi do vlastních souborů mimo zadání, a teprve když jsem byl hotov, přepsala je asistentka British Council do daného formuláře.“
Ústní část zkoušky pak už absolvoval spolu s ostatními kandidáty. Na té nebylo nic složitého, nebyla potřeba jakákoli asistence či přizpůsobení průběhu, protože se jednalo jen o „příjemné popovídání“ se zkoušejícím – rodilým mluvčím o určitých modelových situacích.

„V den zahájení mého prvního akademického roku jsem se stal šťastným majitelem certifikátu FCE.,“ usmívá se Lukáš. „Můj dojem z komunikace s pracovníky zkouškového oddělení i samotný průběh zkoušky byl výborný. Vážně přemýšlím i o zkoušce CAE.“

Pro uchazeče se speciálními požadavky na průběh zkoušky, jako jsou například kandidáti se sluchovými nebo zrakovými poruchami či specifickými poruchami učení, zajistí British Council speciální průběh zkoušky (včetně upravených materiálů). „V roce 2010/2011 jsme zorganizovali zkoušky pro 30 kandidátů se speciálními požadavky. Nabízíme tuto službu pro všechny typy zkoušek ve všech našich zkouškových centrech. Každou žádostí se zabýváme individuálně,“ vysvětluje Pavla Stará ze zkouškového oddělení British Council v Praze.
Za tuto službu se neplatí žádné další poplatky. K žádosti je třeba doložit posudek od lékaře - specialisty.

Na nejbližší - prosincový termín zkoušek se můžete zaregistrovat od 26. září. Registrační období trvá tři až čtyři týdny, podle typu zkoušky. Více informací naleznete na stránce www.britishcouncil.cz.

Přidáno: 12.10.2011, Zdroj: British Council

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.