Život na kolejích je extrémní sport…

…a studentům se to líbí, nutno dodat. Když vejdete do prostoru kterýchkoli vysokoškolských kolejí, dozvíte se o legendách, které by si zkrátka nikdo nevymyslel. Běžná lidská fantazie je na představu studentského života na kolejích krátká. Studenti mají během přípravy na své budoucí povolání celkem dost volného času, který se snaží efektivně vyplnit spaním, hraním počítačových her, sezením ve studentském baru, pořádaní akcí přímo na pokoji nebo chodbě kolejí. S tím souvisí i vymýšlení různých šíleností, naschválů, experimentů a srandiček, s nimiž je ten studentský život zase o něco bohatší.

Adrenalin musí bejt

Když extrémní sport, tak pořádně. Nestává se to každý den, ale čas od času vám na kolejích vážně začne rozum stát. Vyznavači nebezpečných aktivit si i ze svého pokoje dokážou udělat doslova opičí dráhu. Jeden zarytý horolezec například vyzkoušel slaňování z okna pokoje po kolejní budově. Pokud se ptáte proč, budiž vám odpovědí…a proč ne? Adrenalin je však ve studentském prostředí vždy spojen i s tzv. kolejbábou. Obyvatelé kolejí se kolem ní snaží pravidelně protáhnout sudy s pivem, kamarády nebo holky. O to zvláštnější je, když pak vidíte fotku dvou pánů koupajících se přímo mezi postelemi na kolejích. Na spotřebu vody se totiž na akademické půdě moc nehledí.

Brno je zlatá loď

Řadu špeků ze studentského života znám z doslechu, z videa, fotek i vlastní zkušenosti z kolejí Pod Palackého vrchem v Brně, kde bydlí tisíce studentů VUT. Chodbovka je stará dobrá klasika, ale co teprve party v nákladním výtahu. Za večer bylo zjištěno, že se do výtahu vejde 11 dospělých jedinců z VUT, případně lavice se sudem a pípou – pojízdný výčep skrz patra. S pitím je spojená i pravidelný výstup na K2, který spočíval ve zdolání schodů do 9. patra. Že to nic není? Zkuste přitom v každém patře vypít pivo. Vrcholu se dočkali jen ti nejodvážnější.


S Palačákem také souvisí láska studentů k autobusu číslo 53, který spojoval koleje, ono město ve městě, s okolní brněnskou civilizací. Budoucí inženýři tak například založili tradici běhu na „padesát trojku“, při němž se měřil čas závodníků běžících od fakulty na autobus v plné školní. Ač jde většinou o každodenní rituál, není nad to ho oslavit porovnáním sil s ostatními opozdilci. Milovníci autobusu také zkoušeli, kolik se jich do 53 vejde. V dlouhém voze s harmonikou se tísnilo úctyhodných 237 studentů (viz. úvodní foto).

Co je na pokoji, to se počítá

K jedné z nejběžnějších aktivit vtipálků se statutem studenta patří sběratelství, rozuměj tahání náhodných nesmyslů na pokoj. Největším hitem kolejí jsou samozřejmě dopravní značky, které vysokoškoláci vypáčí při ranním návratu z víru velkoměsta. Studenti jsou nezmaři a i do toho nejvyššího patra jsou schopni dostat v podstatě cokoli. Mimo ukradených kríglů z hospody, hasicích přístrojů, stěračů a školního vybavení se ve studentském pokoji může jednoho dne objevit i nákupní vozík.

Koupelna vyřeší každý problém

Pro obyvatele kolejí je neméně známý fakt, že papundeklová koupelna se dá využít skutečně na vše. Kromě běžné hygieny se tu v každodenním spěchu dá ve vaně odmočit nádobí nebo nechat chladit pivo na večer. Pořádkumilovné povahy dokonce při sprchování talíře a hrnce neodklízí a umývají vše (sebe i nádobí) najednou. Jak praktické.

Zdroj úvodní fotografie: www.istockphoto.com

Přidáno: 07.08.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.