Zemřel bývalý politický vězeň Miroslav Dvořáček

V neděli 11. března brzy ráno zemřel ve švédském Göteborgu bývalý politický vězeň Miroslav Dvořáček. Do povědomí světové veřejnosti se dostal v říjnu 2008, kdy týdeník Respekt informoval o jeho osudu a roli, kterou v jeho životě sehrál spisovatel Milan Kundera.

Miroslav Dvořáček se narodil 18. ledna 1928 v Kostelci nad Orlicí. Po gymnáziu nastoupil na elitní Leteckou vojenskou akademii do Hradce Králové. Po komunistickém puči v roce 1948 byl s dalšími 95 prodemokratickými spolužáky a instruktory, kteří většinou v období druhé světové války sloužili v britském RAF, z akademie vyloučen. Dvaadvacet z nich uprchlo za hranice a 21 jich bylo uvězněno na dlouhá léta do komunistických lágrů a kriminálů.Miroslav Dvořáček našel po sovětské okupaci nový domov ve Švédsku.

Miroslav Dvořáček se rozhodl odejít před hrozící perzekucí na Západ. V německém uprchlickém táboře byl naverbován legendárním přednostou exilového vojenského zpravodajství generálem Františkem Moravcem k odbojové činnosti v komunistickém Československu. Výcvik prodělal u Antonína Bartoše, bývalého velitele úspěšného paradesantního výsadku Clay z období Druhé světové války.

Během druhé kurýrní mise do Československa byl Miloš Dvořáček v Praze dne 14. března 1950 zatčen. Ze dvou nalezených archivních dokumentů (policejní záznam o zatčení ze 14. března 1950 a záznam přednášky Příběh agenta chodce Miroslava Dvořáčka byl veřejnosti představen v rámci  výstavního projektu My jsme to nevzdali na podzim roku 2009."O obraně země proti vnitřním i vnějším nepřátelům" někdejšího náměstka ministra národní bezpečnosti Jaroslava Jermana z roku 1952) vyplývá, že jeho přítomnost v Praze na studentských kolejích  oznámil na polici mladý stalinista a později známý spisovatel Milan Kundera. Ten však dnes jakoukoliv spojitost s jeho případem odmítá.

Zatčený Dvořáček byl tvrdě vyslýchán a následně souzen „z pokusu zničit a rozvrátit lidově-demokratické zřízení“. Navrhovaný trest smrti mu byl změněn na 22 let vězení. Následujících 14 let strávil v komunistických věznicích a pracovních táborech, nejdéle v uranových dolech pracovního tábora Vojna.

Krátce po sovětské okupaci Československa v roce 1968 opustil Miroslav Dvořáček svou vlast podruhé a natrvalo. Od roku 1975 žil ve švédském Göteborgu.

Další informace najdete na: http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/pad0901/072-085.pdf a http://www.ustrcr.cz/cs/pametnici-protikomunistickeho-odboje-a-odporu-miroslav-dvoracek.

Přidáno: 15.03.2012, Zdroj: Paměť národa

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.