„Země příležitostí“ klade jazykovou překážku

Dánsko, nejmenší skandinávská země, měla v minulosti silný velmocenský potenciál. Jeho vliv se výrazně projevil nejen na politických vztazích se skandinávskými zeměmi, ale i na podobě převažující varianty dnešní norštiny bokmal. Dánština významově přesáhla Jutský poloostrov a stala se úřední řečí i na Faerských ostrovech nebo ve vzdáleném Grónsku. Dnes má význam i pro Čechy, kteří vyrážejí do zahraničí za vidinou lepšího výdělku.

Dánsko má oproti skandinávským zemím ke střední Evropě blíže nejenom geograficky, ale i jazykově. Prostřednictvím kontaktů s hanzovními městy přejímali Dánové v průběhu středověku a novověku mnohé dolnoněmecké výrazy. V dnešní době je dánština jazykem téměř šesti miliónů lidí.

V souvislosti s otevřeným pracovním trhem začíná studium dánštiny přitahovat i mnoho obyvatel České republiky. V Dánsku, stejně jako v jiných skandinávských zemích, převažuje zájem o kvalifikované pracovníky technického zaměření a lékařský personál.

Ti, kteří by chtěli proniknout do tajů tohoto jazyka však musí správně odhadnout své síly. Komplikovaná výslovnost dánských samohlásek může zradit nejednoho nadšence, který se nechá zmást poměrně jednoduchou gramatikou.

Veřejné jazykové kurzy dánštiny dostupné v Praze:

Název jazykové školy
Místo
Cena
Počet hodin v týdnu, popřípadě za semestr (vyučovaná úroveň) Začátek semestru (trimestru)
Dana Čepková Praha 1, Revoluční 8 Závisí na frekvenci a počtu účastníků kurzu od 4250 do 8500 Kč 1 x 2 hodiny nebo 2 x 2 hodiny (Začátečníci, mírně pokročilí, mírně / středně pokročilí, středně pokročilí, pokročilí) První polovina února
Lingua Pro Praha 2, Vinohradská 28 2060 Kč za trimestr (11 týdnů) 1 x 2 hodiny březen, červen, prosinec
Lingua Sandy Praha 1, Truhlářská 22 3400 až 6200 Kč (podle frekvence a úrovně) 1 x 2 nebo 2 x 2 hodiny (začátečníci, mírně pokročilí) 25. nebo 28. února
Noisis Praha 2, Bělehradská 79 3850 Kč 1 x 2 hodiny (začátečníci) 18. února 2008
The Scandinavian House Praha 1, Zlatnická 10 5120 Kč 1 x 1 hodina (90 minut) týdně (začátečníci, falešní začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí, pokročilí, velmi pokročilí, konverzace) 5. března (podání přihlášky do 5. února)

Fut
Článek vznikl v rámci projektu FUTURA, který je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a hlavním městem Praha. Realizátorem projektu je Respekt Institut,o.p.s.

Přidáno: 30.04.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.