Že bude ve městě v létě nuda? Není možné!

Vzdělání

I když se všichni na prázdniny a dobu dovolených těší, po několika dnech maximálně týdnech se dostaví vystřízlivění. Města jsou poloprázdná, všechno a všichni zavedou prázdninový režim a zdá se, že se nikde nic neděje. Byl by však velký omyl myslet si, že v létě je ve městě nuda. Skoro by se řeklo, že je tomu naopak. Sleduj naše následující tipy, vybrali jsme jen to nejzajímavější.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (3. – 11. 7.)

Letošní léto začne velkolepě a ty u toho můžeš být. Stačí sbalit batoh a stan a vyrazit do Karlovek na festival. Letos jeden z nejlepších prázdninových zážitků. tato akce slaví padesáté výročí a je určena především divákům a návštěvníkům festivalu, kteří figurují i na plakátech od Aleše Najbrta. Letos máš šanci hned při zahájení vidět Richarda Gerea, Harveyho Keitela z Tarantinových Gaunerů a herce Jamie Dornana z 50 odstínů šedi představujícího nový film. Ve volných chvílích mezi projekcemi zajdi do Aeroportu, který se ti spolu s festivalem postará o

Plzeň 2015 – v průběhu celého roku

Pokud to ještě nevíš tak Plzeň se stala pro tento rok evropským městem kultury, což znamená, že se tam pořád něco děje. Když už tam vyrazíš, rozhodně nevynechej některé z představení uměleckých souborů účastnících se plzeňské sezóny nového cirkusu. Za návštěvu stojí DEPO, prostor plný zajímavých výstav, dobrých nápadů a nadšených lidí. V rámci poznávání neznámého určitě zajdi i na některou z výstav věnovaných Ladislavu Sutnarovi, plzeňskému rodákovi a jednomu z nejznámějších československých designérů. Současně v Plzni probíhají jeho výstavy maleb, užitého designu, knižní tvorby a dalších připomínek. A kdyby to bylo málo, můžeš svůj celý plzeňský výlet završit prohlídkou pivovaru.

Letní městské festivaly

Záleží samozřejmě město od města, ale čím dál častěji se setkáš s tím, že místní připraví kulturní program na celé léto, takže je večer kam zajít. Stejně to funguje například v Brně, kde už se podruhé koná Vaňkovka Fest. Tato akce běží od poloviny května až do začátku září a každý letní týden pravidelně nabízí dávku filmů, divadelní a improvizačních představení, koncerty, stand-up výstupy nebo dokonce taneční party. Pokud budeš ve správný čas na správném místě, můžeš toho přes léto hodně zažít.

Dyzajn Market Festival (1. – 2. 8.)

Strávit léto v obchoďáku není ono. A proto vřele doporučujeme akci pod širým pražským nebem s názvem Dyzajn Market Festival. Na Střeleckém ostrově se odehraje letní verze největšího fashion marketu u nás, který se koná pravidelně čtyřikrát do roka. Představí se na něm čeští i slovenští autoři módy a doplňků, designu nebo hraček. K tomu se ti nejlepší návrháři podíleli i na tvorbě limitované kolekce s námětem léta, proužků a lodiček. Mimo prodejních stánků můžeš navštívit koncerty a divadelní představení.

Letní kina

Úžasným trendem posledních let je návrat letních kin do měst a městeček. Už není potřeba budovat speciální velké areály, ale stačí rozvinout plátno, zapnout projektor a pozvat diváky. Například jenom v Brně budou letos v provozu minimálně čtyři letní kina. Promítat se bude sejně jako vloni na nádvoří Městského divadla Brno nebo na Bárečku v klubu Fléda. Nově se budou projekce konat i na hradu Špilberk nebo na Staré radnici, kam se přesunulo letní kino z koupaliště Riviéra. Diváci z centra tak budou mít svoje kina více nadosah. Leťáky v Praze najdete například ve Žlutých lázních, na Smíchově, v Riegrových sadech nebo v Karlíně.

Hudební festivaly

Hudebních akcí je přes léto snad úplně nejvíc. Mimo těch nejprovařenějších, jako je Sázava Fest, Rock For People nebo České a Moravské hrady, zkus také menší, lokálnější akce s větší atmosférou. Propojení hudby a vizuálního umění slibuje už poněkolikáté kutnohorský festival Creepy Teepee, který se koná v polovině července v areálu bývalého pivovaru. U Pardubic každoročně na konci léta pořádá skupina Vypsaná fixa fest On The Road, kam pozve své hudební přátele a všechno máte z první ruky, protože se akce koná v malém areálu U Čochtana.
Tak začněte užívat léto!

Foto zdroj: www.istockphoto.com

Přidáno: 10.07.2015, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.