Zážitkové kurzy

Přemýšlíte ještě, co všechno by se dalo podniknout o prázdninách? Nelákají vás slevy letenek do jihoevropských letovisek, připékání se na pláži se vám hnusí a máte dojem, že odpočinek neznamená tupé poflakování se s vypnutým mozkem? Pokud chcete zažít něco zvláštního až výjimečného a něco se přitom naučit, prohlédněte si program dostupných zážitkových kurzů.

Na co se připravit

Doslova na všechno. Záleží především na tom, co láká vás. V každém případě zapomeňte na povalování se na pláži a počítejte s tím, že se seznámíte s novými lidmi, zažijete dobrodružství a asi si občas hrábnete na dno.

Všechny zážitkové kurzy nehledě na zaměření mají společnou jednu věc: jejich cílem je všestranný rozvoj lidské osobnosti; organizátoři se prostřednictvím her a výzev snaží účastníky inspirovat k hlubšímu poznání sebe sama a navazujícímu seberozvoji. Povzbuzují k tvořivému řešení situací, uvolnění se a týmové práci.

Prvním tvůrčím úkolem je najít si ten správný kurz pro sebe a zjistit si dostatek informací o organizaci, která ho provozuje.

Prázdninová škola Lipnice

Svět je obrazem nás samých a všechny jeho problémy a konflikty se odrážejí v každém z nás. Klíč k jejich řešení proto musíme hledat v sobě.

Nezisková organizace Prázdninová škola Lipnice má výbornou pověst. Jak už jejich motto napovídá, základem kurzů je sebepoznání – poznání masek, které si nasazujeme už automaticky, a předsudků, které si tvoříme sami o sobě i o světě kolem nás. Teprve, když známe sami sebe, můžeme se plnohodnotně rozvíjet a přispívat k lepšímu životu nejen svému, ale i ostatních – lidí i dalších bytostí.

Kurzy prověřují vaše schopnosti, vůli a odhodlání poprat se s překážkami – možná právě na takovém kurzu zjistíte, že vlastně nemáte až tak hrozný strach z výšek, že je ohromně příjemné zpívat, i když se nepovažujete za žádné zpěváky, nebo že máte organizační talent.

Celoroční přehled pořádaných kurzů najdete na stránkách Lipnice.

Aktuálně zbývají volná místa například v kurzu Vítr ve vlasech (2. až 13. 7.) zaměřeném na svobodu – osobní a společenskou. Průběh kurzů instruktoři předem neprozrazují, snad ale něco napoví úvodní otázky: „Kdy se cítíš svobodný? Umíš svobodu dávat? A za co měníš svou svobodu?“;

Artefakt – odehrává se v rekultivované krajině na Mostecku. Jeho cílem je znovuoživení krajiny, zde konkrétně tvorba dřevěného artefaktu, který zůstane na místě i po skončení kurzu, a samozřejmě propátrání i krajiny vnitřní – krajiny naší duše.

K dalším projektům patří Kurzy první pomoci zážitkovou metodou, jejichž cílem je vštípit účastníkům znalosti zachraňující životy tak, aby na ně nezapomněli. Oproti klasickým kurzům (o zdravotnické přípravě v autoškole raději ani nemluvě) kladou důraz na praktickou výuku, vtáhnutí posluchače do akce a na srozumitelnost.

Prázdniny s Brontosaurem

Být sám sebou, být s lidmi, vnímat, co nám jindy uniká. Přenést se do světa bez každodenních banalit.

A užít si to!

Hnuti Brontosaurus pořádá víkendové akce v průběhu celého roku, o prázdninách se můžete přihlásit na některý z táborů trvajících jeden až dva týdny. Jejich součástí typicky je dobrovolnická práce, ale nemusíte se obávat duchaprázdné dřiny – většinou se pracuje na obnově památek v krajině (co si třeba opravit hrad nebo zapomenout na řev sekačky a s láskou a péčí pokosit louku?).

Můžete si vybrat mezi akcemi s různými tématy a najít si to, co vás zaujme nejvíc. K programu tábora patří zážitkové hry a výzvy a netradiční vzdělávání. Dozvíte se více o místě, na kterém se daný tábor pořádá, o jeho historii i ekosystému. Přemýšlet a debatovat se bude o přírodě, naší minulosti i kulturním dědictví – ale v žádném případě ne tak, jak je to běžné ve škole. Připravte se na pár překvapení.

Pražská sekce Hnutí Brontosaurus pořádá také organizátorské kurzy – naučíte se, jak pracovat s trémou, jak se během organizování nějaké akce nezbláznit a udržet klid, jaká pravidla musíte dodržovat. Po složení zkoušek můžete získat osvědčení o získané kvalifikaci.

DoNitra

Prostor pro setkávání a sebepoznání nabízí také sdružení DoNitra sídlící v Osinalicích (cca 20 km severně od Mělníka). Žije se a tvoří v citlivě rekonstruované budově chmelového statku ze 16. století zasazeného do hlubokého údolí a obklopeného lesy.

Instruktoři Brno

I v Brně existuje velká otevřená skupina těch, kteří se zážitkové pedagogice aktivně věnují. K jejich vyhlášeným akcím patří například největší česká šifrovací hra Tmou!, prázdninové seberozvojové kurzy (Příběhy, Labyrint) či recesní a experimentální akce (bitva o Brno zvaná Moravské hvozdy). Instruktoři Brno pracují se silnými zážitky, výzvami, zpětnou vazbou, zábavou a inspirací. Každý druhý rok je též pořádán intenzivní Instruktorský kurz pro všechny, kteří se o umění organizace chtějí dozvědět něco více.

Na internetu je dostupná celá řada serverů nabízejících zážitkové akce, na které lze zakoupit kupóny. Výhodou je široké spektrum aktivit (od akčních zážitků jako kurz horolezectví nebo škola smyku k tvorbě čokolády či relaxační koupeli s rybičkami), musíte si ale ohlídat reference cílového „poskytovatele zážitku.“ Tandemový seskok padákem jako dárek k narozeninám ale vůbec nezní jako špatný nápad.

Přidáno: 29.06.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.