Zážitková výuka jazyků je jedinečný způsob, jak vyzrát sám nad sebou

Každý z nás se někdy snažil porozumět cizím jazykům. Někdy jde pouze o rychlou potřebu se domluvit s náhodným domorodcem. Ve velké většině případů se ale cizí řeč chceme naučit a její znalost si udržet. Pokud už jste ve svých snahách o osvojení jiných jazyků pohořeli nebo chcete stávající kurzy doplnit o něco nekonvenčního, pusťte se do zážitkového učení.

Zaměstnejte hlavu i ruce

Metoda zážitkové výuky cizích jazyků cílí na důležitost a váhu vlastních zážitků. Právě díky nim si odnášíme mnohem více informací a zkušeností než z klasického učení. Lidské poznání stojí až z 80% na vlastních získaných zážitcích, což zvyšuje i následnou schopnost si nabyté dovednosti lépe zapamatovat. V danou chvíli se totiž mozek soustředí na novou aktivitu a spontánní komunikaci už nic nebrání.
Zážitková výuka cizích jazyků probíhá například formou:

 • Ochutnávky vín
 • Vaření (sushi, národní kuchyně, míchaní drinků)
 • Coffee workshopu – výběr, příprava a pití kávy
 • Výtvarného semináře
 • Divadelního kroužku
 • Tanečních hodin
 • Výletů (v ČR i mimo ni)
 • Kolektivních her

Kurzy plné zážitků

Tato nová vyučovací metoda je určena všem aktivním studentům, kteří se vedle cizích jazyků rádi přiučí i něčemu jinému. Nové dovednosti okamžitě přijímáte v jiné řeči, takže efekt dvou kurzů v jednom je zřejmý. Jazykové školy pro zážitkovou výuku využívají české lektory i rodilé mluvčí, kteří umí nějakou zajímavou dovednost. Ve skupině nadšených studentů například proniknete do základů přípravy sushi, naučíte se nový tanec nebo objevíte svůj hudební talent. A to vše přirozeně a plynule v cizí řeči.

Z druhého pohledu

České jazykové školy tuto moderní výukovou metodu začínají zavádět kvůli velkému zájmu svých studentů. Nesmíme však v tomto případě zapomenout na lektory, kteří jsou při zážitkových kurzech cizích jazyků ve výhodě. Už totiž nemusí těžce hledat a vybírat témata pro konverzaci, protože ta u tohoto typu výuky vyplynou sama. Navíc se do kreativních kurzů či celodenních výletů mohou zapojit zájemci bez omezení jazykovou úrovní.

Výhody zážitkové výuky

 • Užívání cizího jazyka v rozmanitých situacích
 • V rámci získávání nových dovedností se zkrátka rozmluvíte (I chroničtí stydlíni a studenti s obavou z chyb promluví)
 • Slovíčka budete používat v kontextu a prostřednictvím vlastních zkušeností
 • Zlepšovat se budete z hodiny na hodinu, protože se neustále učíte něco nového
 • Zážitková výuka je zábavná, nevšední, nová a každý okamžik přináší další zážitky a nové informace

Kde najdete zážitkovou vyuku? Zde je pár tipů:

http://www.englishbydasa.cz/
http://www.enjoy-english.cz/anglictina-jinak/zazitkova-vyuka/
http://www.get-out.cz/zazitkove-jazykove-kurzy/

Zdroj fotografií: www.istockphoto.com

Přidáno: 09.06.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.