Zapojili jsme se do celosvětové akce GIS Day!

GIS Day

V rámci ,,GIS Day 2008” –  den geografických informačních systémů – pořádaném ve více jak 80 zemích celého světa měla laická veřejnost možnost seznámit se s technologiemi, které ovlivňují náš každodenní život. Cílem tohoto dne je osvětlit lidem přínosy geografických informačních technologií.

Jednou z pořádajících organizací v České republice již tradičně byla i naše GIS Day - fotka 1Provozně ekonomická fakulta  MZLU v Brně, která zájemce pozvala na 18. 11. 2008 od 12 do 15 hodin do specializované učebny GIS v univerzitním kampusu Brně-Černých Polích. Pro širokou veřejnost z Kyjovska byla také akce uspořádaná 19. 11. 2008 od 12 do 15 hodin na detašovaném pracovišti v Kyjově. Na tento den se za pomoci svých studentů pečlivě připravila. Díky elektronickým pozvánkám a pro tuto příležitost specielně vytvořeným webem dorazilo mnoho návštěvníků.

Žáci středních škol spolu se svými učiteli, veřejnost a studenti univerzity, kteří akci navštívili, měli neobyčejnou možnost se  s GIS prakticky seznámit. GIS Day - fotka 2Po úvodní přednášce  a představení vybavení učebny, se návštěvníci  mohli dále seznamovat s jednotlivými aplikacemi.  U každého z počítačů v učebně byl přichystán návod, pomocí kterého si návštěvník mohl konkrétní aplikaci vyzkoušet a naučit se s ní pracovat. Jedním z nejoblíbenějších byl program Google Earth, ve kterém je možno pozorovat naší planetu pomocí satelitních snímků, ale nejen to. Zajímavostí tak byla  možnost průletu nad svým bydlištěm  ale také například pozorování hvězdné soustavy. To vše si bylo možno vyzkoušet také za pomocí nového polohovacího zařízení takzvaného Space-navigátor. Na jiném PC pak se pak mohli seznámit se softwarem ArcGIS, GIS Day - fotka 3ve kterém jsme návštěvníky učili, jak zobrazit jednotlivé geografické vrstvy tak, aby poskytovaly jimi požadované informace. Dále pak byly popisovány a ukazovány zajímavé mapové servery, na kterých měli lidé možnost shlédnout historické, katastrální nebo turistické mapy. Všem byly také zodpovězeny nejrůznější dotazy, kterých bylo vzhledem k počtu návštěvníků také dostatek. Nakonec zájemci dostali dostatek materiálů v tištěné formě, ve kterých se mohou dozvědět více.

Po celou dobu této akce vládla příjemná a pohodová atmosféra, návštěvníci odcházeli spokojeni a dle svých slov také obohaceni o užitečné informace.

Jiří Štěpánek, Aleš Novák – studenti PEF

Přidáno: 01.12.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si