Zájem českých univerzit o spolupráci s partnerskými zeměmi EU roste

České univerzity se více zajímají o podporu modernizace vysokého školství v partnerských zemích EU z regionů východní Evropy, centrální Asie, západního Balkánu a Středozemního moře. Do nedávné výzvy v rámci evropského programu Tempus, který tuto formu meziuniverzitní spolupráce podporuje, se naše vysoké školy zapojily s více návrhy projektů než roce 2010.


Základní princip projektů Tempus spočívá v tom, že několik vysokoškolských institucí ze členských zemí EU asistuje zapojeným partnerským zemím v provádění vysokoškolských reforem. Důležitou roli hraje zejména předávání zkušeností a bezprostřední spolupráce mezi vysokými školami, která může mít různou podobu, od pomoci při inovaci osnov přes rady pro zlepšení systému řízení univerzit až po asistenci při rozvoji vztahů s podniky.


V rámci nedávné výzvy programu Tempus Evropská komise obdržela 531 návrhů nových projektů, v 51 z nich figurují české univerzity v roli koordinátora nebo partnera projektu. Oproti loňskému roku se jedná o 16% nárůst účasti našich vysokých škol. I přes poslední události v jižní oblasti Středozemního moře nedošlo k výraznému poklesu zapojení daných zemí, u univerzit z Egypta byl naopak zaznamenán 6% nárůst účasti. Výsledky hodnocení podaných projektů Tempus Evropská komise zveřejní v červenci 2011.


Program Tempus, který počátkem 90. let pomáhal otevřít českým vysokým školám cestu ke spolupráci se západoevropskými univerzitami, právě slaví 20. narozeniny. Při této příležitosti se na konci března 2011 uskuteční výroční konference v srbské metropoli Bělehradě, které se zúčastní i český zástupce v Evropské komisi Štefan Füle, eurokomisař pro rozšiřování EU a politiku sousedství.


Bližší informace: www.naep.cz/tempus

Přidáno: 07.03.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.