Začít s celoživotním vzděláváním se dá kdykoliv

Vzdelani

Už dávno neplatí, že by učebnice patřily do rukou jenom školou povinným dětem a do přednáškových sálů by na výuku docházeli pouze mladí studenti. K současným trendům patří profesní a osobní růst, který lidem umožňuje orientovat se v jejich oboru, poznávat nové oblasti nebo se pro lepší uplatnění na trhu práce zaměřit zcela novým směrem.

To vše studentům, absolventům i zkušeným pracovníkům nabízí programy celoživotního vzdělávání, které pořádá většina českých vysokých škol a institucí.

Velká poptávka

Důkazem, že je o tuto nabídku velký zájem, je například Masarykova unvierzita. Programů celoživotního vzdělávání (CŽV) se jen na druhé největší univerzitě pravidelně účastní 20 000 zájemců. Tato forma rozvoje osobnosti spadá pod tzv. další vzdělávání, které už nespadá do kategorie soustavné přípravy na  povolání.

Historie CŽV

Komise UNESCO vydala v roce 1972 dokument s názvem Learning to be, který poprvé konkrétně popsal myšlenku a právo každého na vzdělávání v průběhu celého života. Uvedená doporučení pro vzdělávání dospělých sjednocovala hlavní myšlenka, která mluvila o možnosti pokračovat ve vzdělávání pro všechny s důrazem na to, že jde o základní kámen společnosti, která se učí. 

5 faktů o CŽV

  • místo titulu získáte osvědčení o absolvování programu
  • platíte si ho
  • nevzniká nárok na studentské slevy a výhody
  • v některých případech vyplývá povinnost dalšího vzdělávání ze zákona
  • dělí se na profesní a zájmové


Celoživotní vzdělávání je obecně vnímáno za proces získávání vědomostí, dovedností a jejich upevnňování a rozšiřování. Týká se dětí, mládeže, lidí v produktivním věku i seniorů. Konkrétně jde o možnost doplnit si vzdělání na volitelné fakultě, která program celoživotního vzdělávání nabízí. V rámci profesního typu CŽV jde o pokračování ve vzdělávání, snaha o nové uplatnění nebo o rekvalifikaci. Zájmovým typem se myslí především různé týmové aktivity, sportovní kurzy a univerzity třetího věku. 

Zdroj úvodní fotografie: www.istockphoto.com

Přidáno: 21.08.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Jak na levné cestování?
Láká tě dobrodružství a vůně dálek, ale bojíš se, že nemáš dost peněz, aby se tvé cestovatelské sny uskutečnily? Chceš si užít parádní léto u moře, v horách nebo vyrazit na prázdninový trip po vlastní ose, ale…
Začít spolupracovat se zahraniční univerzitou není nic složitého
Nemáte zkušenosti s podáváním projektů spolupráce se zahraničními vysokými školami? Poradíme vám, jak na to!
Cestování – nejlepší životní investice - recenze knihy
Kniha Cestování – nejlepší životní investice je zajímavá nejen tím, že je jakýmsi motivačním a kariérním rádcem, ale navíc je i biografií autora, který čerpal ze svých zahraničních zkušeností. Lukáš sice našel…
Práce v Dánsku: Individualita a odpovědnost
Když jsem před třemi lety poprvé přijela do Dánska a rovnou se tam při té příležitosti přistěhovala, všechno bylo nové a jiné. Najednou jsem se ocitla v zemi, kde zima není překážkou pro cyklisty a kde si lidé…