Začíná online soutěž pro talentované středoškoláky

První kolo online soutěže Němčina pro bystré hlavy startuje 18.10.2010. V doprovodné přednášce se Michal Fárník, Ph.D. z Akademie věd se středoškoláky podělí o poznatky ze svého oboru a zkušenosti se studiem a výzkumem v zahraničí. Soutěž „Němčina pro bystré hlavy“ pro studenty se zájmem o přírodovědní a technické obory organizuje Goethe-Institut s cílem podpořit zájem mladých lidí o němčinu. Vítězové získají dvoutýdenní studijní pobyt v Německu.

„Němčina pro bystré hlavy je soutěž pro středoškolské studenty, kteří se zajímají o přírodovědní a technické obory a jejich zájem o němčinu dosud nebyl příliš velký. Cheme studentům ukázat, jaké možnosti se jim otevřou, pokud svůj zájem o přírodní vědy a technické obory spojí se studiem němčiny, neboť právě v technických a přírodovědních oborech má Německo vysokoškolákům co nabídnou,“ říká Heike Uhlig, ředitelka jazykové sekce pražského Goethe-Institutu.

Internetová soutěž „Němčina pro bystré hlavy“ je určena středoškolákům ve věku 15 – 18 let a potrvá od října do jara příštího roku. V pondělí 18.10.2010 začíná první z celkem čtyř kol online kvízu na téma německé vynálezy. Zároveň v tento den mohou studenti začít přes webovou stránku www.goethe.de/cesko /hk vkládat své soutěžní projekty v jednom z oborů: chemie, fyzika, biologie, matematika nebo informatika.

Internetovou soutěž doplní přednášky mladých českých odborníků, kteří během své kariéry úspěšně absolvovali studijní či pracovní stáže v Německu. První přednáška se koná již 20.10.2010 v 11,00 hod v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, Dolejškova 2155/3, Praha 8. Fyzikální chemik Michal Fárník z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR studenty seznámí se svým výzkumem v přednášce s názvem „Nanočástice aneb molekulový pohled na chemii a fyziku“. Zajímavá bude jistě i následná diskuse o jeho zkušenostech z pracovního pobytu v Německu. Přednášky a debaty s Michalem Fárníkem se zúčastní 110 žáků středních škol.

Michal Fárník po absolvování Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze pokračoval v doktorském studiu na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR v Praze, kde se dnes věnuje výzkumu nanočástic. Pracoval rovněž v USA a celkem šest let strávil také v Německu v Institutu Maxe-Plancka v Göttingenu. Odtud do Prahy dovezl světově unikátní aparaturu na výzkum volných klastrů a nanočástic v molekulových paprscích. Ve svém domovském ústavu již několik let také aktivně spolupracuje se středoškolskými pedagogy a studenty. Vede stáže studentů se zájmem o fyziku a přibližuje tak tento obor mladým zájemcům o přírodní vědy.
Mezinárodní soutěž „Němčina pro bystré hlavy“ / „Deutsch für helle Köpfe“ pořádá Goethe-Institut. Soutěžit se bude celkem v pěti zemích: v České republice, na Slovensku, v Polsku, Litvě a Lotyšsku. Celkem 25 vítězů, po pěti ze všech pěti zemí, se setká příští léto na dvoutýdenním studijním pobytu v Německu.

Více informací o soutěži: www.goethe.de/cesko/hk.

Přidáno: 18.10.2010, Zdroj: Goethe Institut Autor: Martina Stejskalová,

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.