Začíná nový boj o miliony na vědu a výzkum, tentokrát se o dotace utká pět projektů

MŠMT ČR

Příjem projektů v rámci výzvy na informační infrastruktury pro výzkum a vývoj z Operačního programu Výzkum a Vývoj pro inovace je u konce. O 800 milionů korun na moderní vybavení, které umožní výzkumným institucím například sdílet a archivovat velké objemy dat, se nyní utká pět projektů.

Co je nezbytným předpokladem pro to, aby spolu výzkumná centra mohla bez problémů spolupracovat? Kromě vlastní výzkumné činnosti to je především kvalitní informační infrastruktura. MŠMT bude v příštích měsících rozhodovat o tom, kterým výzkumným institucím přidělí podporu v oblasti podpory Komercializace a popularizace výzkumu a vývoje na vznik, rozvoj a modernizaci informačních infrastruktur.

Operační program Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) je jediným dotačním programem Evropské unie, který podporuje prioritně vědu a výzkum na území České republiky.

„Pokud spolu výzkumná centra chtějí navázat účinnou spolupráci, je nutné, aby mezi sebou sdílela a přenášela nejrůznější data. K tomu je samozřejmě zapotřebí ta nejmodernější informační a komunikační technologie," vysvětluje ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová. „Žádostí o podporu jsme obdrželi celkem pět za více než miliardu korun. Rozpočet výzvy je přitom 800 milionů korun," dodává ministryně Kopicová. Komu dotace nakonec připadnou, rozhodne ministerstvo na podzim tohoto roku.

Kromě přípravy na hodnocení nově předložených projektů probíhá v současnosti na MŠMT také finální fáze rozhodnutí o podpoře projektům, které žádaly o dotace na rekonstrukci, výstavbu a vybavení regionálních výzkumných center a evropských center excelence. Z celkových 74 předložených projektů jich bylo po náročném mezinárodním hodnocení k financování doporučeno celkem 38. Projekty nyní procházejí fází upřesňování parametrů a první rozhodnutí o přidělení dotací by měly být vydány na přelomu května a června. Vítězné projekty si rozdělí 28 miliard.

Přidáno: 04.05.2010, Zdroj: MŠMT ČR Autor: Kateřina Böhmová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.