Začal festival Cinema Mundi: jak vypadal první festivalový den a co bude následovat?

CINEMA MUNDIBrno - Ve středu 29. února byl zahájen již třetí ročník brněnského Mezinárodního filmového festivalu CINEMA MUNDI. A má ještě vyšší ambice než v předešlých letech. Letošním lákadlem je kromě šedesátky filmů například návštěva herce Karla Rodena nebo makedonského režiséra Vladimira Blaževski.

V pět hodin odpoledne uvedla moderátorka uvedla Simona Peková ředitele festivalu Josefa Čadíka na pódium na Náměstí Svobody, aby společně s dramaturgem Lukášem Skupou nastínili přihlížejícím divákům, na co se mohou v rámci festivalu těšit. Třetí ročník festivalu je oficiálně věnován Miloši Formanovi k jeho 80. narozeninám.

Zahájení na Náměstí Svobody se zúčastnili i náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Václav Božek a náměstek primátora města Brna Oliver Pospíšil. „Město Brno usoudilo, že finance nejsou všechno a tak letos poslalo místo peněz mne,“ vtipkoval Pospíšil. Samotného aktu zahájení se již tradičně ujal Bolek Polívka, který přivítal na festivalu režiséra Vladimira Blaževski. Atmosféru příjemně doplnilo jazzové duo Jaroslava Pilného a Martina Špinlera.

Druhá část oficiálního zahájení CINEMA MUNDI se odehrála ve Velkém Špalíčku. Plný sál diváků umocnil jednotlivé okamžiky ceremoniálu, který odrážel tvrdou práci, nadšení i vizi pořadatelů. Moderátorka Marcela Vandrová při něm spolu s organizátory festivalu ocenila celoživotní práci Miloše Formana prostřednictvím krátkých videospotů. I ve Velkém Špalíčku se ukázal makedonský režisér Vladimir Blaževski. Hovořil nejen o svém potěšení navštívit město Brno, ale i o nedocenitelné hodnotě filmových festivalů v době televize a moderních technologií. „Přeji tomuto festivalu, aby se zlepšoval každým rokem. Je to jediná možnost jak nepřijít v moderní době o nezaměnitelnost filmu a jeho poselství,“ dodal. Následoval slavnostní přípitek a po něm už všemi očekávaná předpremiéra snímku Železná lady s Oscarem oceněnou Meryl Streepovou v hlavní roli. Cinema Mundi Film Amadeus, promítaný na počest režiséra Miloše Formana, uvedl sám ředitel MFF CINEMA MUNDI Josef Čadík se slovy: „Najděte si čas na filmy, protože stojí za to.

A co bude následovat dnes?

První březnový festivalový den čeká diváky několik zajímavých snímků. První z nich, Jako bych tu nebyla, se bude promítat od 15:00 ve Velkém Špalíčku. Irská režisérka Juanita Wilson natočila tento film na motivy skutečných událostí během bosenských válečných konfliktů v 90. letech.
Dále byste si neměli nechat ujít makedonský film Vladimira Blaževskiho Punk´s Not Dead. „Film je pro mne formou komunikace. Důvodem, proč dělám režii, je možnost přiblížit se srdcím a myslím diváků. A doufám, že i když byl můj film Punk´s Not Dead natočen v jiné zemi, dokáže brněnské diváky oslovit.“ uvedl během slavnostního zahájení. Vladimir Blaževski se osobně účastní i besedy po skončení promítání.

V kině Lucerna jsou od 16:00 Pohlednice, v 18:30 Belvedere a v 20:30 Pina. Pro fanoušky Peruánské kinematografie bude zajímavý snímek Říjen, netradiční romance s prvky tragikomedie, který byl oceněn Cenou poroty canneské sekce Un Certain Regard. Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně získali režiséři Béla Tarr a Agnes Hranitzky za dílo Turínský kůň, které nechybí ani v nabídce festivalu CINEMA MUNDI.
Za pozornost stojí také dnešní doprovodný program – koncert Ukulele Orchestra jako Brno, kteří zahrají na festivalové párty v klubu Mersey od 20 hodin.

Veškeré změny v programu jsou vyhrazeny. Aktuální program a další informace jsou průběžně na www.cinemamundi.cz a na Facebooku.

Přidáno: 01.03.2012, Zdroj: CINEMA MUNDI

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si