Žabí král

Vzdelani

Vánoce jsou časem vůní, cinkání zvonečku, blikotajících světýlek. Jsou také dobou, kdy se plní přání a dějí kouzla. Tak jako v pohádkách ...

 

Před dávnými, dávnými časy žil král, jehož nejmladší dcera byla překrásná. U zámku krále ležel temný les, a Froschv lese pod starou lípou byla studna. Zde si často hrávala nejmladší králova dcera se zlatou koulí.
Jednoho dne spadla koule královy dcery do studny, která byla tak hluboká, že nebylo vidět ani na dno. Jak králova dcera plakala a naříkala, uslyšela najednou hlas. „Neplakej, chci ti pomoci!“ Neviděla ale žádného člověka, nýbrž tlustého, odporného žabáka. Ten chtěl její kouli ze studny vytáhnout, ale dívka mu musela slíbit, že se k němu bude chovat jako k příteli a kamarádovi. Chtěl s ní sedět u stolu, jíst z jejího talíře a spát v její posteli. Vše mu slíbila, aby opět dostala svou zlatou kouli; ale jak svou hračku opět měla, utekla a už na svůj slib nemyslela.

Jiný den, když seděl král se svou rodinou u jídla, vyšel žabák, mlask, plesk, po schodech, zaklepal na dveře a zavolal: „Nejmladší králova dcero, otevři!“ Děvče nechtělo otevřít. Když ale vyprávělo svému otci, co žabákovi slíbila, řekl král: „Svůj slib musíš dodržet, tak běž a otevři mu dveře!“ Otevřela a žabák vhopsal dovnitř a pojedl dohromady s královskou dcerou z jejího zlatého talíře. Pak byl unavený a poprosil ji: „Teď mne dones to své měkké postýlky, abych se mohl vyspat.“ Princezna plakala, ale její otec se rozhněval a řekl: „Žabák ti v nouzi pomohl, proto jím teď nesmíš opovrhovat.“ Vzala ho tedy dvěma prsty a posadila ho v ložnici do kouta. Žabák ale nebyl spokojený, chtěl totiž ležet v posteli. To ho děvče plno hněvu popadlo a mrštilo s ním o zeď. Ale najednou už tam nebyl žabák, ale královský syn s krásnýma, přátelskýma očima. Vyprávěl jí, že ho zlá čarodějnice zaklela v žabáka. Teď ho ale králova dcera vysvobodila, a on si ji dovedl jako královnu do své země.

Překlad z německého originálu: Rosemarie Griesbach, Deutsche Märchen und Sagen. Für Ausländer bearbeitet. Max Hueber Verlag, Ismaning, 8. Auflage 1995.

Přidáno: 22.12.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si