Za studiem do zahraničí s programem CEEPUS i v dalším období

Středoevropský výměnný univerzitní program CEEPUS nabízí stipendijní pobyty studentům bakalářského a magisterského stupně, doktorandům a akademickým pracovníkům veřejných vysokých škol. V květnu roku 2011 v České republice vstoupila v platnost nová mezinárodní dohoda CEEPUS III, na jejímž základě se bude spolupráce v rámci sítí spolupráce VŠ realizovat i v dalším sedmiletém období.

V současné době je do programu zapojeno celkem 15 zemí. Jedná se o Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Bulharsko, Českou republiku, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonii, Moldavsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko a spolupracuje též Univerzita v Prištině (Kosovo). Program CEEPUS tak umožňuje studentům a akademickým pracovníkům vycestovat na studijní respektive pracovní pobyt i do zemí, ve kterých nelze studovat např. v rámci evropského stipendijního programu ERASMUS.

Mezi nejoblíbenější cílové země studentů vyjíždějících z České republiky patří Rakousko, Polsko, Chorvatsko, Slovensko a Rumunsko. Do České republiky přijíždějí nejčastěji studenti ze Slovenska, Chorvatska, Polska, Rumunska a Maďarska.

Studenti pobývají v zahraničí obvykle tři až deset měsíců, pobyty doktorandů a pedagogů bývají kratší. Jak volbu cílové univerzity, tak i konkrétní délky stipendijního pobytu je vždy třeba přizpůsobit rozsahu spolupráce, který má vysílající univerzita na daný akademický rok v rámci samotného projektu sítě stanovený. Volnější ruku mají při rozhodování tzv. „freemovers“. Na druhou stranou musí převzít větší míru zodpovědnosti a iniciativy v komunikaci s cílovou univerzitou nejen v době před podáváním přihlášky.

K přednostem programu patří zejména jednoduchá organizace, díky které lze žádost o stipendium vyřídit s předstihem jen jednoho semestru. Přihlášky se podávají online prostřednictvím www.ceepus.info (ideálně po konzultaci s kontaktní osobou sítě spolupráce VŠ na příslušné instituci). Na zmíněných internetových stránkách lze najít i aktuální výše stipendií v jednotlivých zemích. Stipendium pokrývá náklady na cestu i pobyt v zahraničí.

Podrobnosti o programu můžete nalézt na internetových stránkách http://www.dzs.cz/ceepus nebo http://www.ceepus.info.

Co oceňovali čeští studenti na zahraničních pobytech?

Alena Š., která studovala 4 měsíce na Univerzitě Novi Sad v Srbsku:
Výuka v Srbsku byla velmi dobrá. Měla jsem mnoho příležitostí zlepšit nejen srbštinu, ale také diskutovat rozličná témata (mou diplomovou práci, kulturu, politiku). Učitelé byli úžasní a velmi milí. A navíc studium bylo pro studenty CEEPUS bez poplatků.“

Alžběta B., která působila 4 měsíce na Filozofické fakultě Univerzity Lublaň ve Slovinsku:
Nejvíce jsem oceňovala systém podpory studentů, navrhla bych každému univerzitnímu městu mít takový. Také pomoc studentům při hledání pracovního uplatnění je velmi dobře organizovaná, mohla jsem tak velmi rychle najít úžasnou práci na částečný úvazek v jedné kavárně. Navíc koleje byly pěkné a čisté a můj dům byl klidnější ve srovnání s ostatními. Byla jsem spokojená se slovinskými spolubydlícími, protože mi to hodně pomohlo zlepšit se v jazyce. Také všichni učitelé na katedře anglistiky a slavistiky byli velmi milí a ochotní. Dostalo se mi cenných rad pro bakalářskou práci, kterou jsem během pobytu dokončila. Jediné co bych vylepšila, by byl kurz slovinštiny po zahájení mého pobytu, protože by mi účast na kurzu na počátku pobytu pomohla a také urychlila mou integraci. Děkuji, jsem moc vděčná za tuto studijní příležitost.

A na co budou vzpomínat zahraniční studenti po návratu domů z České republiky?

Tivadar. H. z Maďarska, který studoval 2 měsíce na Dopravní fakultě ČVUT Praze:
Je těžké to vtěsnat do několika vět. Poznal jsem tu studenty z mnoha různých zemí a kultur, kteří mi ukázali mnoho zajímavých věcí např. národní jídla, tance atd. Studentský univerzitní klub mi (nám) během semestru hodně pomáhal. Semestr strávený v Praze byl jednou z nejlepších věcí v mém životě. Za to děkuji programu CEEPUS!“

Zhivko. D. z Bulharska, který strávil 2 měsíce na Fakultě humanitních studií Karlovy univerzity:
Dny strávené v Praze jako freemover se mi opravdu líbily. Myslím, že to byla jedinečná zkušenost. Líbily se mi přednášky, kterých jsem se účastnil a jsem velmi vděčný koordinátorce programu CEEPUS na naší fakultě paní Elišce Rolfové.“

Agnieszka. S. z Polska, která prožila 4 měsíce na Strojní fakultě ČVUT v Praze:
Rozhodla jsem se získat zkušenost s programem CEEPUS, protože jsem slyšela, že tento skvělý program může změnit váš život – otevřít nové obzory, objevit jinou kulturu, nový svět. Studium v zahraničí je pro mě cenná zkušenost: noví přátelé z různých zemí, nezávislost, procvičení se v cizím jazyce, získání výhody na trhu práce atd. Po 4 měsících cítím, že jsem hodně dokázala – jsem zkušenější, změnila jsem i trochu svou osobnost a své postoje. CEEPUS je nejlepší doba v mém životě a doporučila bych to každému studentovi.

Přidáno: 20.03.2012, Zdroj: Dům zahraničních služeb

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.