Z Ostravy do norského Karasjoku

NAEPNárodní agentura pro evropské vzdělávací programy (NAEP) udělí ročně v rámci Fondu pro podporu spolupráce škol FM EHP/Norska více než 70 stipendií českým studentům, kteří stráví jeden až dva semestry na vybrané vysoké škole na Islandu, v Lichtenštejnsku nebo v Norsku. Norsko je díky široké nabídce studijních programů v angličtině nejoblíbenější destinací.

Grantové programy podporující zahraniční pobyty mladších studentů nejsou příliš rozšířené, Fond pro podporu spolupráce škol FM EHP/Norska však tuto možnost nabízí všem odvážným a jazykové vybaveným středoškolským studentům.

Národní agentura vyslala v tomto školním roce 2007/2008 do Norska prvního středoškoláka. Jakub Tomeš studuje na obchodní akademii v Ostravě a díky získanému stipendiu nyní tráví dva měsíce daleko za polárním kruhem na sámské střední škole v Karasjoku.

Severní Norsko si Jakub nevybral náhodně, v září 2007 navštívila střední školu v Karasjoku učitelka ostravské akademie a její pobyt otevřel cestu další spolupráci. Tato pracovní cesta byla také podpořena z Fondu pro podporu spolupráce škol, který uděluje granty nejen studentům, ale i pedagogům.

Individuální studijní plán umožňuje Jakubovi absolvovat předměty jako dramatická a hudební výchova, angličtina, němčina a média, ve kterých není neznalost norštiny bariérou. Jakubovým nejoblíbenějším předmětem je hudební výchova a to především hra na kytaru, které se věnuje několik hodin týdně.

Multikulturní norsko-sámské prostředí školy je nyní ještě pestřejší. V hodinách dramatické výchovy studenti nacvičují divadelní hru hned ve třech jazykových mutacích norsko-sámsko-anglicky. Volný čas tráví ostravský student na zkouškách s místní kapelou, v lukostřeleckém kroužku a běžkařskými túrami po okolí.

Poděkování za vřelé přijetí českého studenta patří norské střední škole a jejímu mezinárodnímu koordinátorovi Martinu Popemu, který se Jakubovi každodenně věnuje.

Více informací o možnostech Fondu pro podporu spolupráce škol FM EHP/Norska naleznete na www.naep.cz.

Přidáno: 12.03.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si