Xterra Czech se stěhuje do hor

H l u b o k á   n a d   V l t a v o u - 15. 3. 2010 / Jihočeská Hluboká byla až doposud hlavním městem Xterry v Čechách. Od této sezóny tomu však bude jinak. Chystá se obrovská změna. Po osmi ročnících se jeden z nejprestižnějších závodů světového poháru stěhuje z Hluboké na druhý konec republiky do horského střediska ve Špindlerově Mlýně.

„Od nové lokality si slibujeme hlavně vylepšení plavecké části, která je na Hluboké velmi komplikovaná,“ libuje si ředitel závodu Michal Piloušek. V minulých letech se na Hluboké plavalo v řece Vltavě, část z 1200 metrů proti proudu a druhá část zpět po proudu. „Závodníci se vždy těžko vyrovnávali jak s protiproudem, tak i s teplotu vody a její čistotu. Navíc minulý ročník musel být kvůli rozvodněné řece odplaván na chovném rybníce,“ stěžuje si Piloušek. Nyní do hry navíc vstoupilo i splavnění vodní cesty Vltava a její úpravy…Ve Špindlerově Mlýně se bude plavat ve vodní nádrži Labská, která by měla úvodní disciplínu konečně stabilizovat na nejvyšší světovou úroveň.

Zajímavá bude i následující cyklistická část, která proběhne v okolních kopcích ve dvou okruzích a bude to opět něco jiného než hlubocká Stará obora. „V prvních letech byla trať velmi zajímavá, vedla z velké části po jinak nepřístupných pěšinách, dnes jsou ale ty nejkrásnější místa zničena rozrůstající se civilizací.“ Připomíná Piloušek nově vybudovanou cyklistickou stezku mezi Hlubokou a Purkarcem, která asfaltem pokryla ty nejlepší cyklistické traily a udělala z dříve výborné tratě dálnici nevhodnou pro závodění v terénním triatlonu.

Závěrečný běh v zámeckém parku byl vždy oblíbený, nicméně ani ten se komplikacím při průběhu kolem novorenesančního zámku Hluboká nevyhnul. Ve Špindlerově Mlýně se vše odehraje v překrásné horské přírodě a závod Xterra Czech tak sleduje celosvětový trend stěhování závodů Xterry do horských středisek.

Kromě tratí se mění i termín závodu z tradičního konce června na 7. srpna, který by už měl zaručit i v horské oblasti teplou vodu v přehradě pro plavání. Michal Piloušek i jeho tým jsou ze změny nadšeni a pochvalují si vše, co přináší: „Překvapil nás hlavně přístup představitelů Špindlerova Mlýna i místních podnikatelů, kteří za námi sami přišli a doslova nás prosili, abychom se rozhodli závod uspořádat u nich. Problém nebyl ani u amerických majitelů licence, kteří okamžitě souhlasili s přemístěním závodu do tradičního českého horského střediska.“ Výraznou podporu prý přislíbil i královehradecký kraj.

Změnou termínu se jediný český závod světového a evropského poháru Xterra dostal těsně před další evropské podniky v Německu a Rakousku. Hned o týden později pokračuje pohár v německém Zittau vzdáleném pouze několik desítek kilometrů od Špindlerova Mlýna a těsně na německý závod navazuje další Xterra v rakouském Klopeinersee. „To by mohla být dobrá motivace pro zámořské závodníky přijet ve větším počtu do Evropy a vlastně za jedny peníze absolvovat dva nebo tři závody Xterra,“ těší se Piloušek.

Více o závodech Xterra najdete na www.xterra.cz.

Přidáno: 15.03.2010, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.