WSIA – Studium a práce v Austrálii

O tom, že v Austrálii si můžete zdokonalit angličtinu, a že tam žijí klokani, už asi víte. Ale věděli jste, že 85 % Austrálie tvoří poušť a že 95 % populace žije na pouhých 15ti procentech země? A přesto je tam stále dost místa pro mezinárodní studenty, kterých ročně do Austrálie zavíta přes 180 000, a to ať už za účelem zdokonalení se v angličtině, za studiem odborných kurzů nebo na univerzity. Ale abyste si mohli udělat konkrétnější představu o tom, jaké se vám naskýtají možnosti, pojďte se na to s námi podívat.

Pokud se rozhodnete studovat v Austrálii, musíte zažádat o studentské vízum, které vám umožňuje legálně pracovat a to maximálně 20 hodin týdně po dobu studia a neomezeně v době prázdnin. Tím se pro nás stává Austrálie čím dál tím zajímavější a finančně přijatelnou lokalitou. Studenti si často vydělají dostatek peněz na to, aby pokryli náklady spojené s životem v Austrálii a dokonce si tak vrátili náklady, které museli investovat ještě před odjezdem hlavně do školného.

Možnosti studia jsou opravdu bohaté a je možné vybrat si jakékoli větší město. Je ale nutné si uvědomit, co od studia očekáváte a nechat si záležet na výběru vhodné školy a kurzu.

Kurzy angličtiny
Pro výuku angličtiny je v Austrálii mnoho specializovaných škol převážně soukromých, které studenti navštěvují pro dosažení vysoké úrovně angličtiny či pro studium na dalších odborných školách nebo univerzitách. Nabízejí širokou škálu výuky angličtiny od obecné angličtiny přes obchodní, akademickou až po kurzy zakončené mezinárodně uznávanými certifikáty. Angličtina se studuje 25 hodin týdně a velkou výhodou jsou flexibilní nástupní termíny, ve většině případů každé pondělí. Důležitým faktorem pro výběr vhodné školy je mezinárodní mix studentů.

Státní a soukromé střední školy
Kvalita škol je vysoká a můžou je navštěvovat studenti do 18ti let věku. V Austrálii je možnost vybrat si střední školu dívčí, chlapeckou nebo v kombinaci. Studenti jsou oblečeni v uniformách a stejně tak jako u nás získá student maturitu, v Austrálii je výstupním dokladem High School Certificate, na který se připravuje poslední dva roky studia. Výhodou je stálý kontakt s rodilými mluvčími.

Odborné kurzy
Nejznámější a nejrozšířenější jsou tzv. TAFE neboli Technical and Further Education, kde je možné studovat obory jako např. design, media, architektura, IT, business, účetnictví, letectví atd. Velkou výhodou je, že zde studují převážně Australané.
Jsou zde ale i soukromé odborné školy tzv. Colleges, kde je větší počet mezinárodních studentů. Kvalita se v tomto případě liší od instituce k instituci a je opravdu různorodá. Ve srovnání s TAFE jsou ale Colleges na znatelně nižší úrovni co se kvality výuky týče, což je znát už na první pohled na cenu za nabízené kurzy. Právě díky nízké ceně jsou Colleges velmi vyhledávané českými a slovenskými studenty. Při výběru tohoto typu studia doporučuji opravdu zvýšenou pozornost a konzultaci s někým, kdo má v této oblasti zkušenosti, např. s námi ?. Chcete-li získat hodnotné vzdělání v oboru, investujte do kvalitní instituce, vyplatí se vám to.
V obou případech je studium zakončeno kvalifikacemi Certificate I-IV, Diploma nebo Advanced Diploma a týdně student stráví ve škole 20 hodin.

Univerzitní studium
Studium na australské univerzitě je poměrně nákladné, a proto je vhodné pro studenta, kterému opravdu záleží na hodnotě vzdělání. Zaměření studia je úzce specializované na obor, který si student vybral. Studium na Bachelor většinou tr3 roky, studium Masters po Bachelor zabere další 2 roky. Výhodou hlavně z finančního hlediska, je kombinace studia na soukromých školách s následným studiem na univerzitě. Vzniká tak možnost uznání předmětů při univerzitním studiu.

Výhodou studia odborných kurzů, od College počínaje a univerzitou konče, je i možnost uznání předmětů vystudovaných na vaší škole v ČR. Odborný kurz tak můžete vystudovat za kratší dobu a při nižších nákladech.

Study Abroad
Tento program je určený pro studenty, kteří mají zájem si na jeden semestr odskočit na zkušenou na univerzitu do Austrálie. Pokud studujete na české vysoké škole, můžete tohoto programu využít. Vyberete si předměty, které chcete studovat a po návratu zpět vám vaše škola může tyto předměty eventuelně i uznat.

Praxe po škole
Ti z vás, kteří mají dokončené studium v oboru a rádi byste nabyté znalosti uplatnili v praxi právě v Austrálii, je tu pro vás možnost programu Internship. Hlavním cílem Internshipu je získat praxi v některé z velkých austrálských, případně celosvětových firem. To vám může v budoucnu pomoci při ucházení se o zaměstnání. Internship získává čím dál tím větší popularitu a postupně proniká do všech zemí, kde působí větší, ale i menší, hlavně zahraniční firmy, které nabízejí studentům tuto možnost. V Austrálii je tato forma praxe už delší dobu a je populární hlavně pro zahraniční studenty. Zájemce Internshipu většinou nedostáva plat, případně jen minimální. Výjimkou jsou Rural Inetrnship, Hospitality Internship, Aged Care a Child Care.
Austrálie je pro nás zemí exotickou, plnou zajímavých míst, lidí a zvířat. Když už ji navštívíte, určitě chcete poznat její krásy, a to nejen v nejbližším okolí. I v tomto ohledu je studentský pobyt výhodný. Studenti často cestují i několik měsíců po Austrálii nebo i okolních zemích jako je např. Nový Zéland, Fidži, Malajsie, Thajsko atd.

Pokud se chcete dozvědět více informací o nás i o tom, co vše vám Austrálie nabízí za možnosti, neváhejte nás kdykoli kontaktovat.

We Study In Australia

Legerova 22
120 00 Praha 2
tel: 776 770 880
e-mail: praha@wsia.com.au
html: www.australiestudium.cz

Autorka: Lucie Pašková - WSIA

Přidáno: 30.01.2006, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si