Wikipedie - věrohodný zdroj, nebo dezinformační kanál?

Píšete seminárku o globálním oteplování nebo o bojových plemenech psů? Nejste si jisti významem nějakého slova nebo hledáte zajímavosti k historickému vývoji mučicího nástroje zvaného korzet? Zcela samozřejmě jako první zapnete počítač a podíváte se, co vám poradí Wikipedie. Nejlépe rovnou anglická verze, která bývá ze všech jazykových variant Wiki nejobsáhlejší. Dál se posunujete pomocí referencí a externích odkazů uzavírajících výklad. K tomu si stáhnete obrázek z Wikimedia Commons a jste hotovi – ve většině případů dokonce můžete mít čisté svědomí, že jste nic neodbyli.

Sto let za opicema aneb jak to bylo před Wiki

"Pamatuji si na ten první den. Kliknul jsem na odkaz „Editovat“ a napsal „Hello World“".
Jimmy Wales – zakladatel Wikipedie

Kořeny Wikipedie leží ve v roce 1995, kdy programátor Ward Cunningham přišel s internetovým portálem WikiWikiWeb, který mohl upravovat každý z jeho návštěvníků. Označení Wiki (z havajského slova pro rychlost) se, jak všichni víme, ujalo.

Wikipedie se narodila 15. ledna 2001 jako doplňující služba k již zaniklé encyklopedii Nupedia, jež byla otevřena pouze autorům odborníkům.
Otázka odbornosti a diskuze, jak otevřená by otevřená encyklopedie měla být, provází Wikipedii od samého počátku – druhý z jejích zakladatelů, filozof a informatik Larry Sanger, projekt brzy opustil a založil konkurenční službu Citizendium, která chtěla přitáhnout spíše experty (Sanger vyčítal Walesově koncepci entielitářství, jež má odrazovat profesionály a ponechávat tvorbu odborných hesel laikům).

Navzdory všem sporům Wikipedie i její oblíbenost stále rostou, k tomuto roku existuje 270 jazykových verzí Wiki (počíst si můžete i v konstruovaných jazycích, k jakým patří např. esperanto nebo volapük, na své si přijdou i příznivci skotské gaelštiny či severní laponštiny). Česká verze vznikla roku 2002 a v současnosti zahrnuje 244 865 článků.

Otevřená encyklopedie

To nejsympatičtější na Wikipedii je zároveň i příčinou největší kritiky a značné opatrnosti (eufemisticky vyjádřeno), se kterou se encyklopedie setkává v odborných kruzích.

Do Wikipedie může psát každý. Úžasná myšlenka a zdroj problémů. A nejenže každý může přispět textem o tom, co ho zajímá, ale každé heslo má typicky více autorů – prochází kontrolami, opravami a je průběžně doplňováno a aktualizováno. Obavy z nevěrohodného a zfušovaného obsahu jsou ale často přehnané – právě díky spoluautorství a komplexnímu systému kontroly vůbec není lehké, aby se na stránky dostávaly nesmysly a zjevné nepravdy.

Stát se to samozřejmě může – Wikivandalství spočívající ve snaze propašovat do obsahu záměrně chybné informace se pro určitý typ lidí stalo oblíbeným sportem, na druhou stranu jejich úspěchy nemívají dlouhého trvání – vandalismu si někdo všimne spíše dříve než později.

Může se Wikipedie „vydávat“ za seriózní encyklopedii?

Wikipedie svou kvalitu negarantuje a nenárokuje si absolutní věrohodnost. Její odpůrci často citují nalezené chyby a používají je jako argument bezcennosti celého projektu. Na druhou stranu prestižní vědecký časopis Nature v roce 2005 zveřejnil zprávu porovnávající správnost vědeckých informací na Wikipedii a v Encyclopædii Britannica, největší tištěné encyklopedii na světě, která se už od osvícenství snaží shromáždit veškeré lidské vědění. A závěr? Míra a závažnost chyb a omylů se v obou zdrojích podobá. Zajímavé je, že Britannica metodu zkoumání (o výsledcích ani nemluvě) ostře odmítla. Wikipedie nikoli.

Tendenčnost a entielitářství

Wikipedii je vyčítána systematická zaujatost, pramalé pochopení pro konzervativce a pravicové politiky ve prospěch liberálního a levicového smýšlení (jako typické příklady bývají uváděna hesla o globálním oteplování a inteligentním designu).
Wikipedie podporuje rasovou desegregaci a podrobně informuje o násilí bílých vůči jiným rasovým skupinám, opačným případům už věnuje podstatně méně pozornosti.
Pravidla výběru věrohodných a naopak nepřijatelných zdrojů se občas zdají být (zejména jde-li o politiku) značně tendenční.

Na druhou stranu

Ukažte mi absolutně objektivní zdroj informací. Takový, který by nepodléhal preferencím a předsudkům svých autorů a pojímal vše s naprostým nadhledem. Rádi si myslíme, že alespoň vědecké texty takové jsou – nicméně uvádění pouze těch zdrojů, které se autorům hodí, tendenčnost a výrazná (jakkoli skrývaná) subjektivita se nevyhnou ani exaktním vědám.

Citovat, nebo ne?

Z výše uvedených důvodů a také díky akademickému konzervativismu se Wikipedie v seznamu zdrojů pro tvorbu vysokoškolských prací (seminárních i diplomových) příliš dobře nevyjímá.
Občas působí vyloženě ironicky, když musíte sáhodlouze hledat zdroje citující to samé, co najdete na Wikipedii. Na druhou stranu spoléhat se pouze na Wikipedii také není dobrý nápad (více zdrojů je vždy lepší než jeden) – nehledě k diskutované věrohodnosti informací ani na Wikipedii nemůže být všechno.

Přidáno: 23.10.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.