Web otevřel esperantu nové možnosti

Když varšavský oční lékař Lazar Ludovík Zamenhof v roce 1887 zveřejnil svůj návrh esperanta, věřil, že tento jazyk prolomí bariéry mezi národy. Zřejmě měl před očima vizi světa, který díky jednomu dominantnímu „nadnárodnímu“ jazyku bude bezpečnějším místem k životu. Jeho sen se mu nesplnil.

Světu stále dominují národní jazyky. Vedle všudypřítomné angličtiny, čínštiny nebo španělštiny se tak esperanto může poprávu cítit jako jazyk odsunutý na vedlejší kolej. Přesto i po více než století existuje na světě široká komunita lidí, kteří esperanto nejen aktivně používají ke komunikaci, ale dokonce v něm čtou poezii nebo skládají písně. Naučit se esperanto přitom díky pravidelné mluvnici a slovům, které pocházejí ze světových jazyků, není nijak těžké. Většině lidí k tomu v dnešní době stačí jen trocha trpělivosti a připojení k internetu.

V České republice sdružuje zájemce o tento umělý mezinárodní jazyk Český esperantský svaz. Ten na svých stránkách www.esperanto.cz uvádí odkazy na komerční i bezplatné kurzy, které mohou přivést k jazyku především začátečníky. Na své si ale přijdou i pokročilí esperantisté. Bezpochyby nejzajímavější je projekt Lernu!, podporovaný Evropským sociálním fondem, který na stránkách cs.lernu.net organizuje bezplatné kurzy esperanta. Uživatelsky příjemná kombinace e-learningu a korespondenčních kurzů se odblokuje po krátké a bezplatné registraci. Registrovaný zájemce o esperanto získá možnost studovat jazyk v různorodých kurzech, které jsou k dispozici v mnoha úrovních (úvodní, základní, střední, vysoká, pro děti) a čtrnácti jazycích včetně češtiny.

Graficky jednodušší a méně obsáhlý kurz v češtině nabízí stránka esperanto.czechian.net. Kromě kurzu, který více než dynamický e-learning připomíná staré jazykové učebnice s kapitolami rozdělenými na gramatickou část, slovíčka a příklady, je ale na stránce i řada užitečných odkazů, které mohou uvést zájemce do světa esperanta ve vší jeho úplnosti. Vizuálně a metodicky přitažlivější možnost naučit se jazyk ale skrývá stránka www.cursodeesperanto.org, kde je ke stažení česká verze volně šiřitelného výukového programu.

Kurzy esperanta pořádá i samotný Český esperantistický svaz. Za poplatek 600 korun se může zájemce zúčastnit korespondenčního kurzu pro začátečníky, na jehož konci čeká osvědčení. Klasické docházkové kurzy jsou ale vzácností. Na území hlavního města není ani jeden a v České republice by se daly napočítat na prstech jedné ruky. Do jisté míry to vynahrazuje letní esperantistický tábor pořádaný každoročně v Lančově u Vranovské přehrady.

Článek vznikl v rámci projektu Futura financovaného Evropským sociálním fondem, Českou republikou a hlavním městem Praha. Projekt realizuje Respekt Institut, o.p.s.

Přidáno: 11.06.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.