Vzpomínka na Lidice – na zločin, po kterém už nešlo mlčet

Lidice a Ležáky, Lidice, Ležáky – dvě slova, ze kterých vás zkoušeli ve škole před tabulí. Možná se tato jména ocitla na nejednom pod lavicí skrývaném taháku. Možná jste je vyslovili při maturitní zkoušce; předtím jste si je chvatně zapsali na potítku, trochu se třesoucími prsty klouzajícími po úchopu pera. Možná vás to teprve čeká.
Je to směšné a hrůzné zároveň – jména představující nezměrné utrpení a nepohřbenou bolest jako otázka ze středoškolského dějepisu. Ale tak už to chodí.

Letos uplynulo 70 let od červnového podvečera, v němž se k nic netušící vesnici blížila řada esesáků a německých policistů, aby kolem ní udělala dokonalý a neproniknutelný kruh.
10. října tohoto roku navštívil na místě vesnice vybudovaný památník německý prezident Joachim Gauck – byla to první oficiální návštěva německé hlavy státu na tomto místě.
Prezident na sebe vzal nevděčnou úlohu člověka, který poskytne žijícím pamětníkům lidické tragédie omluvu za zločin spáchaný v době, kdy jemu samotnému byly pouhé dva roky.Lidice
Jeho gesto nese značnou symbolickou hodnotu: „Tady na ten okamžik, kdy se nám někdo omluvil za to, co se tady v roce 1942 stalo, jsme čekali 70 let. Přišlo to bohužel pozdě, protože většina z těch, kterých se to týkalo, už dneska nejsou mezi námi. Cením si zase toho, že on jako hlava státu, který vlastně nenese vinu na tom, co se stalo, že tu vinu na sebe částečně vzal a že se nám, kteří jsme ještě naživu, snaží tím svým gestem, svou vstřícností omluvit,“ řekla pro Český rozhlas jedna z obětí vyhlazení Lidic Marie Šupíková.

Nemá smysl lpět na minulých křivdách (jakkoli velkým eufemismem je v tomto případě slovo křivda) a házet vinu rodičů a prarodičů na jejich děti. Stejně špatné a hloupé je ale zapomínat, nechat skutečné události vyblednout do nejasné šedi školního učiva a přestat si uvědomovat, že to není až tak dávno, co po nich tekla horká a červená krev.

Proč Lidice?

Nijak zvlášť dobrý důvod pro výběr této středočeské vesnice nebyl. Po úspěšném atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha prudce vzrostla potřeba obětních beránků. Činem českých odbojářů rozzuření a zaskočení Němci ještě vystupňovali atmosféru hrůzy a teroru, která měla všechny odpůrce režimu zcela paralyzovat. Hromadné zatýkání, popravy celých rodin, deportace do koncentračních táborů… Současně se zoufale snažili zjistit, kdo má Heydrichovu smrt na svědomí (parašutisté vedení Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem byli prozrazeni kvůli zradě jednoho z nich, ale to už je jiný příběh).

Lidické dětiCelé neštěstí Lidic odstartovala hloupá výmluva ženatého muže, který chtěl skončit vztah s milenkou ze sousední vesnice; aby se vyhnul scénám a dodal si aureoly hrdiny, nechal jí v továrně v blízkém Slaném, kde dívka pracovala, záměrně neurčitý vzkaz naznačující spojitost s atentátem: „Drahá Aničko! Promiň, že ti píši tak pozdě… Co jsem chtěl udělat, tak jsem udělal. Onoho osudného dne jsem spal někde na Čabárně. Jsem zdráv. Na shledanou tento týden a pak se už neuvidíme. Milan“ To stačilo, aby majitel továrny zpanikařil a předal vše četnictvu.

Dívka u výslechu zmínila jméno Lidice. Přestože brzy bylo všem vyšetřujícím jasné, že je to souvislost čistě náhodná (ve vesnici nebylo objeveno zhola nic podezřelého), rozhodl se zastupující říšský protektor K. H. Frank, bezpochyby s myšlenkou na své budoucí zvolení říšským protektorem, udělat z Lidic exemplární případ a doslova je vymazat z tváře krajiny.
Tak se i stalo: 173 mužů, z nichž nejmladšímu bylo 14 let, bylo zastřeleno. 184 žen vojáci oddělili od jejich dětí a deportovali je do koncentračního tábora Ravensbrück, 53 z nich nepřežilo útrapy věznění a pochodů smrti. 98 lidických dětí bylo po tři dny zkoumáno, nakolik jsou vhodné k převýchově: 17 bylo vybráno, zbývajících 81 zavražděno výfukovými plyny ve vyhlazovacím táboře Chełmno.

Vesnice byla srovnána se zemí, domy spáleny, rakve na hřbitově vytaženy ze země a vysypány. Zánik Lidic měl být úplný – ve dnech následujících po 10. červnu bylo ještě popraveno několik lidických obyvatel, kteří se v době masakru nacházeli mimo domov.

Lidice nebyly zdaleka jediné

Na území České republiky byly 14 dnů po Lidicích vypáleny Ležáky, na samém konci války pak ještě Jevíčko a Prlov. Jen pro srovnání: nacističtí okupanti během války v Bělorusku vyhladili 185 běloruských obcí a měst.

Živoucí symbol Lidic

Nacistický záměr se nevydařil – Lidice možná dočasně zmizely z mapy, jejich jméno se ale rozšířilo do celého světa. Stalo se symbolem zvěrstev nacistického režimu a argumentem pro to, že s „tisíciletou říší“ se nelze smířit. Města a vesnice ve Spojených státech, Mexiku, Brazílii a Austrálii přijímaly jména Lidic místo svých původních, za Lidice byly křtěny novorozené děti, britští horníci uspořádali sbírku na obnovu Lidic - Lidice shall live (Lidice budou žít). Obraz Lidic pronikl do literatury (např. Jaroslav Seifert, Karel Šiktanc, Heinrich Mann), Bohuslav Martinů složil Memento pro Lidice a roku 1943 vznikl propagandistický britský film The Silent Village (Tichá ves) k poctě hornické komunity v Lidicích, který byl označen za jeden z pěti nejlepších dokumentárních filmů toho roku. V Česku byla lidická tragédie zfilmována dvakrát: roku 1984 pod názvem Kukačka v temném lese a minulý rok jako Lidice.

Divadlo Lidice – tam, kde je síla slova silnější než všechny bědy světa

Památník LidiceNa místě vesnice dnes stojí Památník Lidice – nejde o místo čistě pietní, ale o prostor sdílení myšlenek a snů, v němž se pořádá mnoho kulturních událostí. Součástí lidické Galerie je i malé divadlo.

 

 

 

 

 

 Zdroj fotografií: lidice-memorial.cz; Vilém Pokorný

Přidáno: 19.10.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.