Vzděláním proti korupci? Středoevropská debata o fenoménu korupce a zprostředkování hodnot školou

Korupce je bezesporu velkým problémem v řadě zemí a její odstranění je spíše během na dlouhou trať. Naskýtá se otázka, jak lze korupci zabránit? Jaké jsou vůbec důvody, které vedou ke korupčnímu jednání? Může škola zprostředkovat hodnoty a přispět tím k tomu, aby byly mladší generace ke korupci méně náchylné? O těchto otázkách se bude v úterý 23. října diskutovat na středoevropské konferenci, kterou pořádá pražský Goethe-Institut.

Konference navazuje na stejnojmenný portál „Zukunft Bildung“ (Budoucnost vzdělávání). Dvou po sobě jdoucích panelových diskuzí se zúčastní odborníci a zástupci z Estonska, Německa, Maďarska, Litvy a České republiky. První diskuze nabídne sociologický vhled do tématu, druhá se zaměří napedagogickou praxi.
Portál „Budoucnost vzdělávání“ je rozčleněn do čtyř rubrik, které pojmenovávají největší výzvy vzdělávacího systému: organizaci vzdělávání, vzdělání pro všechny, cesty k povolání a utopie ve vzdělávání.

"Internetová platforma www.goethe.de/budoucnost-vzdelavani představuje konkrétní, občas i odlišné přístupy zúčastněných zemí k problémům ve vzdělávání. Do debaty se zapojují i renomovaná partnerská média jednotlivých zemí, do které díky svému zájmu o budoucnost vzdělávání přispívají cennými impulsy," vysvětluje Dr. Ulrike Lewark, zástupkyně ředitele Goethe-Institutu a organizátorka projektu.

Panelové diskuze jsou součástí programu konference Fórum 2000, jejíž letošní téma zní Média a demokracie. Nadace Fórum 2000 vznikla z iniciativy bývalého českého prezidenta Václava Havla a jejím cílem je „respekt k lidským právům, podpora demokratických hodnot a rozvoje občanské společnosti“, jak stojí v jejích stanovách.
Za Českou republiku se mezinárodní konference zúčastní Tereza Stöckelová a Magdaléna Klimešová. Moderace se ujmou Šárka Daňková a Erik Best.

Místo konání: Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, 2. patro.
Termín: 23.10.2012, 10:00–11:30 a 11:45–13:15.
Vstup zdarma, rezervace není nutná. Tlumočeno do AJ, NJ, ČJ.

Ve spolupráci s Rádiem Česko.
Pro více informací sledujte průběžně internetové stránky www.goethe.de/praha

 

Přidáno: 15.10.2012, Zdroj: Goethe Institut

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.