Vzdělání vs. praxe: Po čem je poptávka a co mohou nabídnout uchazeči o práci?

K získání dobré pracovní pozice nebo dokonce vysněného povolání budete s nejvyšší pravděpodobností potřebovat obojí. Zaměstnavatelé vyžadují zkušené a vzdělané pracovníky, které nebudou muset vše učit. Bohužel se tato ideální kombinace dovedností a znalostí ztrácí v nekonečném kruhu nezkušených absolventů VŠ a firem, které je nechtějí bez praxe přijmout ani na stáž.

Jak to chodí

Z obecného hlediska by se dalo říci, že více je praxe vyžadovaná u technických oborů a naopak akademické vzdělání je předmětem zájmu v případě humanitně zaměřených věd. Tam, kde své dovednosti můžete prokázat v podstatě na místě (práci s počítačovými programy, zkušenosti s postupy práce), se méně zajímají o to jak jste k nim přišli. Oproti tomu v humanitních oborech je jednodušší dokázat úroveň dosaženého vzdělání odpovídajícím titulem.

Praktické studium

Samozřejmě, že nejlepší kombinací je nabýt praxi již během studia a zajistit si tak dobré výchozí postavení při hledání práce. Tím ovšem nemáme na mysli splnit si povinnou školní praxi, která trvá maximálně několik týdnů. Aby jste měli zaručeno, že vás už na škole nechají někde pomáhat a navíc vám to potvrdí, je potřeba nabídnout víc. Uvědomte si, že zaměstnavatel na občasných praktikujících studentech spíše tratí. Než je seznámí s náplní jejich práce a než si ověří, že všemu rozumí a vše vykonávají dle pokynů, znamená to pro něj pouze ztrátu času a peněz. Pokuste se jim proto rovnou přislíbit dlouhodobou spolupráci tak, aby to bylo výhodné i pro ně.

Učte se za provozu

Pokud jste hned po střední škole dali přednost praktickému životu a práci, máte také šanci na zvýšení svého uplatnění. Když už na některé pozice nestačí praktické dovednosti, je třeba splnit i výši dosaženého vzdělání. V dnešní době, kdy studují mladí i staří, to nebude nic těžkého. Navíc každá škola nabízí studijní programy, které jsou časově uzpůsobeny pracujícím lidem. V případě, že se pro tuto možnost rozhodnete, nebudete určitě litovat. Vzdělání se přece neztratí.

Skutečný stav

A jak je to se vzděláním a s praxí u nás? Z průzkumů Ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že v současné době jsou na tom s praxí hůř ekonomické obory a gastronomie a pohostinství. Naopak největší zájem je stále o absolventy technických oborů, kteří mají s praxí větší zkušenosti. O pracovní nabídky se nemusí bát ani pracovníci ve zdravotnictví nebo stavebnictví.

Přidáno: 10.09.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.