Vzdělání je nejlepší investice

Anglo-americká vysoká škola, o.p.s.

Šest otázek pro PhDr. Hanu Vidrmanovou, prorektorku pro rozvoj Anglo-americké vysoké školy

Vzdělání je nejlepší investice platí stále, že vzdělání je ta nejlepší investice?

Ano, bezesporu. Vždyť jednou z příčin světové finanční krize je podle odborníků neschopnost finančníků správně vyhodnotit rizika a důsledky uskutečňovaných operací. Podobným problémům tak může v budoucnu předejít právě kvalitnější vzdělávání manažerů a makléřů. Příkladů je ale daleko více a táhnou se napříč globálním společenským, kulturním i ekonomickým spektrem. Vzdělání svou hodnotu neztratí nikdy, ani za doby ekonomických propadů. Naopak, pomáhá vyniknout těm nejlepším, nejlépe připraveným.

Jak ale v době, kdy je snadné virtuálně upravit realitu, poznám opravdu dobrou vysokou školu?

Kritérií je několik. Například akreditace, historie školy, úspěšnost absolventů, publikační činnost učitelů, kteří ve škole působí apod. Důležité je také, jako v případě našeho typu školy, prostředí. Naši studenti studují s kolegy z bezmála 60 různých zemí z celého světa. Jsou vedeni k aktivitě, samostatnosti, otevřenosti a sebevědomí, založenému na vysoce kvalitních výkonech, které se od nich očekávají.
Výuka probíhá pouze v angličtině, dosaženého vzdělání a naši studenti často velmi úspěšně pokračují ve studiu na univerzitách po celém světě včetně těch opravdu nejlepších.

Už název napovídá, že Anglo-americká vysoká škola zřejmě funguje na jiném principu než tuzemské státní a veřejné vysoké školy?

Ano, jak jsem se již zmínila, studenti se učí výhradně v angličtině. Dbáme na individuální přístup ke každému z nich. Díky tomu, že se u nás vyučuje v malých skupinách, studenti jsou neustále aktivně zapojováni do výuky, pracují společně na projektech atd.

PhDr. Hana Vidrmanová, prorektorka pro rozvoj Anglo-americké vysoké školy

Kvůli tomu také odpadá nárazová příprava na závěrečnou zkoušku, protože jsou v podstatě hodnoceni v průběhu celého semestru. Málokdo zvenku také ví, že i každý pedagog je studenty anonymně hodnocen. Tento způsob přístupu ke studentům jako ke klientům se nám velmi osvědčil a je jedním z nástrojů udržení vysoké kvality výuky na naší škole.

Mezi jakými obory může volit zájemce o studium Anglo-americké školy?

Naše vysoká škola nabízí bakalářské a magisterské programy v oborech: Ekonomika & Management, Mezinárodní vztahy a Diplomacie, Humanitní studia a Komparativní právo. Od září otevíráme dva nové magisterské programy – Business and Law in International Markets, jehož cílem je připravit absolventy pro analytické a manažerské pozice zejména v mezinárodních a nadnárodních korporacích. V programu klademe důraz na vyvážené zajištění vědomostí ve třech hlavních oblastech: ekonomie a mezinárodní ekonomické prostředí, obchod a management, mezinárodní právní prostředí. Program reaguje na aktuální požadavky na trhu práce, který vyžaduje odborníky, kteří nejsou zaměřeni úzce na jednu oblast, ale jsou schopni na problémy nahlížet ze širší perspektivy.

Druhým programem je ARIMA, Quantitative Asset and Risk Management. Jedná se o velice prestižní program, který jsme připravili ve spolupráci s dalšími univerzitami v Evropě, konkrétně ve Vídni, v Londýně a Istanbulu. Jedná se o jedinečný program, který si klade za cíl vychovat odborníky, kteří budou schopni prakticky využívat teoretických znalostí kvantitativních metod k řízení rizik a portfolia. Vždyť jedním z důvodů, jež přispěly k aktuální situaci na finančních což maže regionální charakter trzích, bylo to, že se na finančních trzích využívají nástroje, které jsou pracují hlavně na základě intuice. ARIMA má za cíl adresovat právě tento problém. Nesmím také zapomenout na náš MBA program, který se během uplynulého roku stal jedním ze špiček na MBA trhu v ČR.

To mě zaujalo. V čem je špičkový?

MBA program, který poskytujeme ve spolupráci s Chapman University, USA, je nositelem prestižní mezinárodní akreditace AACSB, kterou mají v ČR pouze 2 další programy. Na jeho rozvoji se mimo jiné podílel prof. Vernon L. Smith, nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2002. Profesorský sbor Chapman University také přímo zajišťuje 60 % programu vyučovaného v Praze. Navíc jsme se jako první škola v ČR stali přistupujícím členem CAMBAS (Česká asociace MBA škol) bez toho, aby náš program fungoval více než 2 roky.

Důležité jsou nejen programy, ale i lidé. V případě vysoké školy pedagogický sbor. Patříte i v tomto směru ke špičce?

Určitě. Náš pedagogický sbor se pyšní mnoha skvělými odborníky, vědci a pedagogy. Učí u nás lidé s doktoráty z Yale, Berkeley, Harvardu a mnoha dalších špičkových univerzit. Navíc jsou to odborníci s dlouholetou praxí ve svých oborech: na škole Business Administrations spolupracujeme s topmanažery mezinárodních společností, na škole International Relations & Diplomacy pak s ambasadory či odborníky pracujícími na konzulátech, a na škole Humanities and Social Science pak s úspěšnými fotografy nebo spisovateli. Kvalita pedagogického sboru je také jedním z nejdůležitějších kritérií v rámci akreditačního procesu. Naše dva nově akreditované programy jsou tedy důkazem, že naši pedagogové patří mezi ty nejlepší.

www.aauni.edu

Advertorial: Olga Novotná

Přidáno: 01.06.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si