Významní ekonomové se setkali v Brně

PEF MZLU

(Brno, 13. 3. 2009) Řada světově uznávaných ekonomů v čele s ministrem financí Miroslavem Kalouskem včera zahájila na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně (PEF) tradiční mezinárodní vědeckou konferenci Firma a konkurenční prostředí 2009, která ještě dnes pokračuje.

„Tradiční mezinárodní vědecká konference Firma a konkurenční prostředí ve své 10leté historii nezažila slavnostnější zahájení“, hodnotí s potěšením děkanka PEF, prof. Ing. Jana Stávková, CSc. Tento ročník pořádaný v duchu oslav navštívila řada význačných mezinárodně uznávaných ekonomů. Vystoupil zde současný ministr financí Miroslav Kalousek s tématem Současná ekonomická situace, ve které se zaměřil na vztah mezi politiky a ekonomií. Konkrétně pak varoval před pokusy světových politiků řešit finanční krizi populistickým zvyšováním schodků veřejných rozpočtů a protekcionistickou ochranou národních trhů. Jan KalousekZdůraznil také, že při řešení problémů je nutné se zaměřit na jeho podstatu a s chladnou hlavou se pokusit o jeho řešení, bez zbytečných populistických gest, které problémy spíše ještě prohloubí.

Tomáš Sedláček, který je považován za pátého makroekonoma na světě a v současné době působí v Národní ekonomické radě vlády, svou přednáškou zaměřil na zadlužování a jeho dopady na ekonomiku. Zaujal posluchače svými trefnými přirovnáními, které poměrně obtížnou ekonomickou problematiku dovedly přiblížit každému posluchači. Další významnou osobností, která na konferenci vystoupila, byl vrchní ředitel ČNB Vladimír Tomšík, který hovořil o problematice přijetí Eura v České republice. Cyklus přednášek uzavíral Pavel Kohout, který polemizoval o stavu ekonomiky se svým příspěvkem s názvem „Ekonomika na rozcestí“.

Konference vzbudila velký zájem. Přednášky se zúčastnilo více jak 600 posluchačů. Zasedání bylo přímým přenosem přenášeno do sousedních učeben, protože kapacita největší přednáškové auly nestačila velkému počtu účastníků z řad studentů, akademických pracovníků, absolventů, ale i zástupců z řad partnerů PEF, kteří byli na jednání pozvání.

Vědecká konference nebyla jedinou akcí k významnému 50. výročí vzniku Provozně ekonomické fakulty. Kromě reprezentačního plesu a setkání absolventů pořádá fakulta workshopy a zajímavé výstavy během celého roku.

PEF vznikla v roce 1959 jako první ekonomická fakulta na Moravě. Během svého 50letého vývoje fakulta prošla značným vývojem a v současné době nabízí 8 bakalářských, 5 magisterských a 3 doktorské studijní obory.

Přidáno: 13.03.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.