Výuka podnikání formou simulační hry TradeMatch

Pro vzdělávání v oblasti podnikání existuje nespočet materiálů a podpůrných vzdělávacích programů. Projekt Trade Match na to jde zábavnou formou a simuluje reálný trh i reálné podnikatelské rozhodování v online české strategické hře. Hra je k dispozici pro kohokoliv zcela zdarma.

Informační technologie v dnešní době zasahují do mnoha oblastí včetně oblasti vzdělávání. Díky nim je možné vytvářet studijní programy a studijní materiály, které jsou interaktivní, zábavné a obohacené o mediální prvky. Také daly možnost vzniku počítačových her, které jsou sice ve většině případů brány jako způsob odreagování, nicméně některé z nich mohou obsahovat i stránku výuky. Obzvlášť pokud jde o žánr simulačních her, kam se řadí i projekt Trade Match, který uživatelům umožní vžít se do role podnikatele řídícího své vlastní společnosti. Projekt je k dispozici online a k jeho spuštění je třeba pouze webový prohlížeč. Níže uvedené video prezentuje funkční i grafickou stránku projektu.

Začnete jako prostá osoba s určitým kapitálem, která je vhozena do podnikatelského prostředí, řídícího se podobnými principy, jako jsou ty v České republice. Na vás je tedy i rozhodnutí,jaký typ společnosti založíte, jaké nemovitosti si zakoupíte a s jakými produkty a na jakém trhu budete působit. Tyto administrativní úkony a mnoho dalších jsou v projektu ztvárněny pomocí grafických interaktivních modelů reálného světa, a tedy například pro žádost o půjčku, navštívíte budovu banky.

Aby společnost fungovala, musíte nakoupit potřebné vybavení a vytvořit fungující infrastrukturu. Převezmete tak kontrolu nad návrhem, výrobou i prodejem zboží a musíte se rozhodovat tak, abyste uspokojili své zákazníky. Ti mají rozdílné priority v závislosti na rozdílných segmentech. Při nákupu se rozhodují podle ceny produktu, podle poptávky po produktu, podle aktuální popularity zájmů, které produkt uspokojuje, podle spokojenosti již nakupujících zákazníků a podle návštěvnosti budovy, kde je vystavená prodejna.

Nemusíte všechno zvládnout sami. Jakmile začne vaše firma růst, můžete najmout další zaměstnance. I o ty se ovšem musíte starat. Jejich schopnosti se při vykonávání práce zlepšují a zvyšuje se i výše jejich očekávané finanční odměny. Pokud jim nevyhovíte, nebudou spokojeni a může se stát, že dají výpověď. Až vám to vaše finanční možnosti dovolí, můžete si koupit další nemovitosti pro zřízení dalších poboček, kontrolovat logistiku mezi nimi a začít prodávat i v jiných městech.

Projekt vznikl v rámci diplomové práce na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava. Je aktuálně stále ve vývoji, takže se pořád mohou objevovat chyby i problémy s výkonem. Beta testování se můžeš zúčastnit i ty a registrovat se na adrese www.tradematch.cz.

Autor obrázků: Marek Berger

Přidáno: 25.04.2016, Zdroj: TradeMatch Autor: Marek Berger

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.