Výstava na Österreich Institut Brno: Gerdard Gepp - Poetická satira

Untitled Document

 

Österreich Institut Brno a Rakouské kulturní fórum v Praze, instituce, jež si kladou za cíl stavění mostů mezi Českou republikou a Rakouskem, připravují pravidelně kulturní akce nejrůznějšího typu. V listopadu se jedná o akci skutečně jedinečnou - v Brně se uskuteční výstava známého rakouského grafika Gerharda Geppa.

 

Budete-li mít cestu přes Moravské náměstí okolo budovy zvané Muzejka, určitě se zastavte a věnujte pár minut satirickým grafikám rodáka z Horního Rakouska.

Gerhard Gepp se narodil v roce 1940 ve městě Pressbaum u Vídně. Vyučil se ofsetovým tiskařem a vystudoval grafický design. Během své umělecké kariéry uskutečnil desítky výstav po celém světě a obdržel řadu cen - Rakouská státní cena za ilustraci, cena města Tolentino, bronzová, stříbrná i zlatá medaile v soutěži Satyricon Legnica.

Čím je Gerhard Gepp tak výjimečný? Sám sebe označuje za poetického satirika. Ovšem pod pojmem satira si nepředstavujme zdeformované podobizny známých osob, nýbrž jedinečné zpracování lidské postavy. Název díla společně s pouhým obrysem hlavy a trupu, jindy zase se zvýrazněnými detaily úst, očí, nehtů,... to jsou prostředky pro vyjádření myšlenky. Ovšem v této kombinaci pochopí celý smysl díla každý pozorovatel. V uvedených grafikách se Gepp řídí jednoduchým zákonem: téma + forma = obsah. Zjistíme, že pokrok může znamenat pouhé poposunutí sebe sama kupředu a svaz nás může pěkně svazovat. Vlastní mozek může představovat pěknou zátěž nebo vzor teorie chaosu.

Chcete porozumět pojmům, jako jsou hot-dog, autodeterminace, slowwalker, selfcaoching, provider? Vysvětlení máte po ruce. Jednoduché tvary, humor, kombinace jemných barev a silných slov - to jsou společné znaky díla Gerharda Geppa.

Na výstavě „Poetická satira“ můžete shlédnout jeho díla z let 1997 až 2000.

Další akcí, na kterou se můžete na Österreich Institutu těšit je čtení populárního rakouského autora Norberta Gstreina. Je vhodné především pro studenty germanistky a pro ty, kteří dokáží ocenit krásy německého jazyka. Čtení proběhne 30. listopadu od 19 hodin ve velkém sále rakouského institutu (Österreich Institut Brno, Moravské nám. 15). Koná se v německém jazyce.

Autorka: Helena Hradílková - Österreich Institut Brno

článek vyšel v „Metropolis“, No 76, 21.10.2004

Přidáno: 11.11.2004, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.