Vysoké školy doplňují stavy: Začalo 2. kolo přijímacích zkoušek

Je léto a vy místo toho, abyste si patřičně užívali zaslouženého volna po státních maturitách, čekáte na výsledky přijímaček, máte doma už nějaké odmítavé vyrozumění nebo jste zkrátka podcenili počet přihlášek? Vzpomeňte si na všechna ta přísloví s házením flinty do žita, stahováním kalhot u brodu nebo s umírající nadějí. Řada vysokých škol své kapacity ještě zcela nenaplnila, a proto uchazečům nechává přes léto dveře otevřené.

Úskalí druhého kola

Je zbytečné si to nějak romantizovat. 2. kolo přijímaček není povinné pro školy ani pro uchazeče o studium. Pořádají ho ty školy, které mají ještě volná místa, a účastní se jich ti zájemci, které nepřijali na jejich vysněný obor nebo vůbec nikam. Ovšem pozor, abyste nevybírali, až úplně nepřebrali. Většinu budoucích prváků naberou vysoké školy hned v prvním kole a druhé kolo je jen zárukou plných stavů. Počítejte ovšem v první řadě s tím, že výběr oborů se výrazně sníží.

Vloni jako letos

Minimálně posledních několik let se opakuje téměř ten samý scénář. Ty nejžádanější školy a obory mají plno už po prvním kole a další šanci uchazečům už nenabízí. Nezbývá, než najít alternativu, zcela změnit obor nebo se přihlásit na soukromou školu. Záleží na tom, co je pro vás přijatelnější – platit za studium, zabývat se při studiu jinou oblastí nebo v nejhorším případě obojí najednou. Karlova, Masarykova i Palackého univerzita hlásí pro příští školní rok už plno. Největší zájem byl tradičně o medicínu, práva a technické obory.

Není inženýr jako inženýr

Na začátku to mohou mít uchazeči o ekonomické a zemědělské obory těžší kvůli přijímačkám. Jejich kolegy zajímající se o technické obory mohou vysoké školy přijmout i bez zkoušek. Fakulty však zájemců o studium naberou tolik jen proto, že předpokládají odchod nebo nedokončení studia u velkého počtu z nich. Studium na technicky zaměřených školách je sice těžké, absolventi ale posléze snáze hledají zaměstnání. Podívejte se nejprve na přehled škol, které vás vezmou bez přijímaček:

České vysoké učení technické v Praze
- Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
- Fakulta dopravní (jedná se o 2. kolo oborů Dopravní systémy a technika; Management a ekonomika dopravy a telekomunikací - konané v Děčíně)

Technická univerzita v Liberci
- Fakulta strojní
- Fakulta textilní (výjimkou je obor Textilní a oděvní návrhářství)

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
- Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství
- Fakulta stavební (platí pouze pro program Stavební inženýrství)

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Bude vypsáno dokonce 3. kolo pouze pro obory Aplikovaná informatika a Počítačové systémy

Západočeská univerzita v Plzni
- Fakulta elektrotechnická

Kam na druhé přijímačky

Nenajdete-li mezi obory bez zkoušek vhodnou alternativu ke svým představám, podívejte se na výběr oborů a škol, které vás pozvou na druhé kolo přijímaček. Na Slezské univerzitě v Opavě najdete vybrané obory na třech fakultách, většina ústavů pořádá druhé kolo přijímacího řízení i na UJEP v Ústí nad Labem. Další šanci máte také například na UTB na Fakultě technologické nebo na Fakultě humanitních studií. Napodruhé to můžete zkusit i na VŠE.

Připravte peněženku

V případě, že stojíte především o širší výběr studijních oborů a můžete si studium na soukromé škole dovolit, máte na výběr ze 43 takových institucí u nás. Ve velké míře nabízejí obory z oblasti ekonomie, financí, mezinárodních vztahů, cizích jazyků, obchodu nebo cestovního ruchu.

Přidáno: 22.07.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.