Vysoká škola a drogy - jdou dohromady?

S drogovou prevencí se začíná již na základní škole, kde se určitě každý z nás setkal s hodinami věnovanými diskuzím se školním psychologem, odborníky i učiteli. Už od relativně nízkého věku máme všichni povědomí o tom, co drogy jsou, co způsobují a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Průzkumy však stále dokazují, že čím jsme informovanější, tím víc nás láká nějakou drogu vyzkoušet. A jaký vztah mají k drogám čeští vysokoškoláci?

Drogová statistika

Vysokoškoláci jsou pro řadu výzkumů zajímavou a dost specifickou skupinou obyvatel. Jedno z  dotazníkových šetření zaměřených na drogy přímo u vysokoškolských studentů proběhlo  na Masarykově univerzitě. V rámci výzkumu na pedagogické fakultě byla zjišťována data týkající se zkušeností s drogami. Největší popularitě se u studentů těší alkohol, cigarety a měkké drogy. O černé kávě ani nemluvě.

Tvrdá droga, tvrdý trest

S drogami způsobujícími nejhorší formu závislosti má zkušenost malé procento studentů. Odborníci relativně nízké číslo zdůvodňují tím, že lidé studující na vysoké škole již mají vytvořený pevný hodnotový žebříček, mají představu o své budoucnosti a z toho důvodu se na své povolání připravují studiem. Navíc vzhledem k tomu, že vysoká škola je instituce vyžadující určitou přípravu a alespoň občasnou účast, můžeme si sami odvodit, že tvrdé drogy a studium na VŠ zkrátka nejdou k sobě.

Alkohol – dobrý sluha a ještě lepší pán

Ten, kdo ještě před nástupem na univerzitu neholdoval alkoholovým dýchánkům s kamarády,  jejich kouzlo poznal právě zde. V rámci hesla ‚studentský život‘ si to někteří dokonce naordinovali jako svoji povinnost. Na druhou stranu se ne nadarmo říká, že důvod jít pít se najde vždy. Mimo narozenin a svátků studentům přibývají příležitosti jako školní akce, oslava úspěšných zkoušek, pití na žal po nepovedených zkouškách, akce ve městě, na kolejích či v oblíbeném klubu. Kolem alkoholu a vysokoškolských studentů už díky tomu vznikla i řada legend.

Kouření škodí zdraví

Alkohol je mezi studenty nejčastěji vnímán jako odměna či odreagování se od školních povinností. Nikotin zase funguje jako stimulátor při stresových situacích. Ve zkouškovém období se proto někdy setkáte na kuřáckém balkonu i s lidmi, které jste nikdy dřív s cigaretou neviděli. Čím dál oblíbenější jsou mezi studenty i dýmky, které se u nás rozšířily díky čajovnám. Přestože mohou zprvu ovocné příchutě tabáku působit nevinně, jsou i v nich obsaženy všechny škodlivé látky, které se uvádějí v souvislosti s cigaretami.

THC a adrenalin

Výše zmíněný alkohol a cigarety jsou nejobvykleji užívanými návykovými látkami. Jejich legální prodej jistě nahrává i jejich velké oblibě u studentů. Marihuana je v porovnání s nimi o něco adrenalinovější záležitost, ale mezi vysokoškoláky nejde o nic výrazně neobvyklého. Právě oni jsou totiž ideální cílovou skupinou pro prodej konopí. Kolejní komplexy navíc dealerům usnadňují přístup ke svým zákazníkům.

Pomoc a cesta k léčbě

Pakliže už konzumace drog u vás či u vašich přátel překročí únosnou hranici, máte možnost obrátit se na několik center, sdružení či neziskových organizací, které se zabývají prevencí i pomocí drogově závislým. K nejznámějším u nás patří Středisko prevence a léčby drogových závislostí - DROP IN o.p.s., které se zabývá poradenstvím, terapií, první pomocí a ambulantním kontaktem. Podobné služby, rozdělené do dílčích programů, najdete i u občanského sdružení SANANIM. Speciálně v několika moravských městech ještě působí sdružení Podané ruce.  

Zdroje fotografií: www.wikimedia.org.

Přidáno: 03.05.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si