Vymění už brzy studenti papírové učebnice za odborné e-knihy?

Elektronické knihy a jejich čtečky se na český trh ve velkém dostaly v roce 2011 a od té doby si získávají stále nové příznivce. Technologie elektronického papíru přináší stejný komfort při čtení jako tištěná kniha. Čtečky s e-knihami svým uživatelům nabízí ještě řadu dalších funkcí a zlepšení. Největším argumentem PRO elektronické knihy je jejich digitální podoba, která umožňuje nahrát do čtečky velké množství titulů. Elektronicky zatím ve velké míře vychází beletrie. Otázkou zůstává, zda si stejnou oblibu u studentů se čtečkami najdou i odborné e-knihy.

Elektronický fenomén

Na začátku u nás byly k dostání zahraniční e-knihy a starší česká produkce, kterou se nakladatelé rozhodli digitalizovat. České novinky a současné tuzemské knižní bestsellery se elektronické podoby zatím dočkaly jen sporadicky. Autoři i nakladatelé se, ve strachu před kopírováním a volným sdílením nových knih na internetu, obávají vydávat zároveň tištěnou i elektronickou verzi knihy. Přitom u světových bestsellerů už to funguje i u nás.

Mácha, Čapek i Němcová do vaší čtečky

Vedle nakladatelů se do role producentů elektronických knih vložily i knihovny. Ty se ujaly volných děl, kterým vypršela autorská práva, a zpracovaly je do elektronické podoby. Českou literární klasiku si tak čtenáři mohou na internetu stáhnout legálně a zdarma. Databázi více jak tři sta e-knih zdarma eviduje například web eKNIHOVNA.cz. Díky těmto elektronickým knihám už studenti nemusí povinnou školní četbu shánět v tištěné podobě v knihovně, ale snadno si ji stáhnou z internetu.

Výhody e-knih:

  • Mají neomezený náklad – vždy je sežene v e-shopu nebo v knihovně
  • Jsou levnější než tištěné
  • Můžete je všechny pořád nosit u sebe
  • Můžete v nich rychle vyhledávat konkrétní slova
  • Některé e-knihy jsou ke stažení zdarma

Nevýhody e-knih:

  • V ČR knihovny e-knihy zatím nepůjčují
  • Učebnice a odborná literatura mohu být méně přehledné
  • E-knihy vychází v různých formátech, vaše čtečka nemusí některé přečíst
  • K jejich pohodlnému čtení potřebujete čtečku e-knih
  • Vkládání záložek a vpisování poznámek je méně přehledné než u tištěných

E-knihy pro studenty

Síť nakladatelů a distributorů e-knih se rychle rozrostla a díky tomu se dá do čtečky sehnat ledacos. V poslední době tak ve velkém přišly na řadu i odborné e-knihy, které by mohly studentům značně ulehčit přípravu do školy. Právě univerzitní knihovny začaly učebnice ve formě e-knih vydávat, aby se v případě své nepřipravenosti studenti už dál nemohli vymlouvat na to, že nebyl k dispozici dostatek výukových materiálů. I odborně zaměřená nakladatelství se rozhodla vyjít studentům vstříc a začala téměř všechny publikace vydávat i elektronicky. Velký výběr odborných e-knih najdete například na stránkách Flexibooks.

Přínosné studium

K výhodám všech e-knih samozřejmě patří fakt, že je čtenář může mít všechny stále při sobě ve čtečce. Studenti tak mohou odborné e-knihy denně nosit do školy bez jakékoli zátěže a rychle v nich najdou jakékoli heslo. Na druhou stranu se jistě najde řada lidí, kterým se z počítače dlouhodobě špatně učí, což hrozí i u čteček. Do elektronického souboru sice můžete vpisovat poznámky a vkládat elektronické záložky, ale celkově to nefunguje tak přehledně jako u tištěných učebnic. S odbornými knihami to tedy zatím vypadá stejně jako s beletrií. Elektronické učebnice jistě najdou své čtenáře, ale najde se jistě i řada těch, kteří budou stále dávat přednost těm tištěným.

Přidáno: 10.07.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.