Výherní povídka - O ČERVENÉM SOFA

Tady je jasně vidět, jak hluboce mě ovlivnila škola. Možná bych tomu neposlušnému hereckému stádu nemusel nadávat stejně, jak to s radostí dělával můj „roztomilý“ bývalý učitel dějepisu. Obhroublé výroky typu „K zemi, balvani!“ (po jeho příchodu do třídy) nebo „Zavři (hubu), je průvan!“ byly na denním (vlastně spíše týdenním) pořádku. Pořád jsem nepřišel na to, proč si myslel (a často to opakoval), že naše třída je „v rozkladu“ ve dnech, kdy se nikomu nechtělo diktovat mu jména chybějících. Hm… Nebo taková matika a fyzika – jsou všude kolem nás… Stačí se podívat na ten „vydařený“ obchod našeho šéfa a jeho novou firemní kulisu.

Mimochodem fakt nechápu, proč si ji ředitel nemohl odpustit a musel mi se slovy někam to zakomponuj strčit křehké rudé SATÉNOVÉ sofa k nohám jenom proto, že se s jeho kamarády sponzory„pokud-sem-dáte-naše-k-ničemu-sofa-možná-vám-příště-konečně-věnujeme-obyčejný-dřevěný-stůl-i!!!-s-židlemi“ absolutně nedá domluvit. I moje plyšová opice by se nenechala takto vydírat. Teď musím celou už i tak blbou hru překopat a do pohádkového lesa někam pohodlně zasadit to hloupé hladké sofa. Navíc se bude celkem těžko vysvětlovat, že pokud má ta červená vratkost nosnost maximálně 60 kilo, nemůžou si na ni společně sednout Laďka (Karkulka) s Věrkou (babička), když každá váží tak 70 kilo… Vidíte? Matika. A to jsem každé zhruba 20 kilo ubral. Nejsem si jistý, jestli se ten krám dřív proboří, nebo uraženě odkráčí… Fuj, z toho budu mít přinejmenším žaludeční vředy. Ach ano, už cítím začínající bolest v inkriminovaných místech! Kam tu lesklou zpropadenost jen dát?… Jedině že bych z Karkulky udělal lehkou dívku a z babiččiny chaloupky vykřičený dům. A pak… když to bude hra pro dospělé, víc na tom vydělám! No jistě! Na pohádku by chodily školky a školy – to je spousta malých harantů, málo dospělých a hromadné slevy. Zato na takovou pikantnost jsou děti moc malé a bábinky zase moc pánbíčkovaté. Zbývají studenti, kteří si třeba na takové téměřporno najdou čas a slovy „Jdu se zkulturňovat!“ vyžebrají peníze od rodičů. A nakonec je tu ta pracovně aktivní část obyvatelstva, která mi to doufám i velmi aktivně zaplatí…

Takže… Pokud to půjde tímto směrem, možná by nebylo od věci poněkud poupravit zápletku…a kostýmy…a obsazení…a scénář. Sakra, sklínka! Uklidni se, uklidni se! Červené víno jde vyprat, jde vyprat, jde vyprat! Tiše, tiše…! Za chvíli přijdou herci a tys ještě nic nevyřešil. Soustřeď se. Uvolni se. Nádech. Výdech. Tak. Když nebudeš mít novou zápletku, vymysli alespoň originální výmluvu. Nádech. Výdech. Ano, klid. Bože, teď ne! Copak se musíš, ty nenažranče žaludkový, ozývat zrovna teď??? Ticho buď, musím PŘE! MÝŠ! LET! Nádech. Výdech. Jak těm supům vysvětlím, že ačkoli měli hrát Červenou karkulku, skončí pravděpodobně u ne tak docela normální pohádky se zatím neznámým obsahem, a že ačkoli už měsíc vím, že tam to prudící sofa prostě být musí, nic jsem s tím doteď neudělal?! Doufejme, že zvolí něco rychlejšího než ukamenování. Ach jo. Mohla by to být alegorie…

Správný režisér a morální člověk by na tom určitě vydělat nechtěl, neměnil by scénář a červené sofa by vrazil Karkulce třeba pod čepec. Nebo by sofa mohlo být v hlavní roli. O červeném sofa aneb Příběh o jednom příliš nevhodném a příliš háklivém kusu nábytku, který pozoroval příliš těžké dosedající zadky, až se jednoho překrásného dne probořil. Taky dobrý. Lidi mě budou milovat. Hlavně v případě, že mi sofa skončí naražené na hlavě. Jenže co s těmi dávno natištěnými programy? Jak nezměnit název? Zatraceně. Dobře – text není, ale příběh bych mohl nějak napodobit…Tak co rámcově dělá Karkulka? Odněkud někam jde, něco nese, někoho potká, někam dojde, někoho najde, něco ji ovládne, někdo ji osvobodí. Hmm, tak třeba: Byla jednou jedna dívka, kterou pro její červené tváře a ohnivé vlasy všichni nazývali Karkulka. Blbost. Za prvé nemám vypravěče a za druhé to zní pitomě. Z vlka uděláme chlupatého zálesáckého úchyláka s dlouhými chtivými pazoury a příběh je téměř hotový. Karkulku změníme v gothičku Karličku, co ulítává na barvě krve a má ráda temné lesy, místo košíku ponese třeba kříž, ale jinak se ani nebudou muset měnit kostýmy. A najednou je z časově neurčené pohádky tragédie dnešního světa…Tak, a teď to zpropadené sofa…

Na cestě lesem gothička Karlička narazí na ilegální skládku (obsahující samozřejmě jedno elegantní rudé sofa), které vládne úchylácký zálesák. Ne.
Předtím, než se vydá k babičce, si gothička Karlička zaskočí do obchodu s pohovkami, kde prodává zálesácký úchylák. Ne.
Babička se na starý kolena chce stát „holkou před webkamerou“, proto si koupí rudé sofa, které posadí hned vedle gramofonu. Velmi vtipné. Velmi. Opravdu.
Babička vyhrála sofa a neví, co s ním. Je na ni příliš vratké. Nabídne ho Karličce?
Úchylácký zálesák ukradne ve vykřičeném domě rudé saténové sofa a teď na něm velmi nezálesácky tráví svůj noční čas. Hmm.
Gothička Karlička si k narozeninám přeje černočerné sofa a nahluchlý kamarád myslivec jí omylem koupí červené. Blbost. A velká. Může být myslivec vůbec nahluchlý?

Bože můj!!! Já toho ředitele a jeho kámoše asi zabiju, fakt. To jsou všechno tak zoufalé žvásty! Kéž by mě to břicho tak nebolelo. Nemůžu se soustředit. Snad to nejsou zvuky příchozích??? Už jdou?! Do prkýnka! Spláchnout, umýt ruce a vyrovnat se s tím, že za zhruba tři minuty na mně nezůstane nit suchá. Prostě si tu zápletku se sofa vymyslí sami, balvani jedni.

„Takže vážení přátelé: Sešli jsme se při mimořádné příležitosti, která nám umožní inovativním způsobem zpracovat klasické dílo německého dramatu…“

Zdroj úvodní fotografie: www.istockphoto.com

Přidáno: 20.09.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Karin Kušová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.