Všichni nemusí studovat politologii aneb proč se nevyučit něčím, co mě uživí?

Studovat dějiny umění je krásné – když se celoživotní koníček stane předmětem diplomové práce, můžeme si pogratulovat. Háček se ale objeví v okamžiku, kdy na nás uhodí nepěkná tvář reality (zpravidla v podobě ohavně praktického příbuzenstva) a začne se neomaleně vyptávat, cože s tím hodláme po škole dělat.

Jak uživíš rodinu? Tuto otázku položil otec mému osmnáctiletému kamarádovi, když se svěřil se svým odhodláním specializovat se na dějiny křesťanského umění. Tvrdohlavý kamarád uspěl, obhájil myšlenku i diplomku a v současnosti rodinu poměrně úspěšně živí. Spousta jeho kolegů ale podobné štěstí neměla – míst uměleckých kurátorů je vždy podstatně méně než absolventů oboru.

A dějiny umění nepatří k výjimkám: nevěřícné povzdechy pedagogů nad tím, co budou všichni ti budoucí politologové, sociologové a jim podobní –igové dělat, jsou dostatečně známé.

Máte-li přesnou představu o tom, čím byste se chtěli v životě zabývat a jste ochotni kvůli tomu podstoupit sem tam nějakou tu nepříjemnost (např. nesnadné hledání uplatnění), nenechte se zviklat. Kde neschází odhodlání, tam se cesta vždycky najde.

Jestli se ale rozmýšlíte a nemáte jasné preference, není od věci podívat se na nabídku jedinečných oborů – tedy takových, které se vyučují jen na několika školách a jejichž absolventi díky své vzácnosti nemají potíže sehnat práci.

Zdaleka přitom nejde o nudná asistentská místa s náplní práce skládající se převážně z papírování, hádání se s nespokojenými zákazníky a vaření kafe. Jedinečné obory často vycházejí z tradičních řemesel, po kterých poptávka neklesá, nebo upravují vysokoškolské programy tak, aby se vyrovnali s požadavky kladenými současnou společností.

Jste manuálně zruční? Baví vás dotýkat se hlíny nebo dřeva a sledovat, jak vám práce doslova roste pod rukama?

Pak zapomeňte na politologii i telemarketing a vyberte si řemeslo, které se vám bude nejvíce zamlouvat. Můžete stavět varhany nebo kachlová kamna

Že jde o podivné obory, které nabízejí uplatnění jen několika málo šťastlivcům? Naopak.
Například jediná Střední umělecká škola varhanářská se nachází v Krnově, kde se žáci učí stavět varhany už přes 20 let. A poptávka neklesá: „Studují u nás dívky i chlapci, celkem jich tu máme třicet. Všichni naši loňští maturanti práci hravě našli, klidně jich mohlo být třeba o deset víc a uplatnili by se,“ řekla ředitelka školy Jana Kapúsová v rozhovoru pro iDNES. Ve stejné škole se můžete vyučit i stavění kytar nebo uměleckého nábytku. Není přitom podstatné, jak moc vám šlo nebo nešlo předchozí studium, a jak často jste vysvědčení raději schovávali. Jediné, co se počítá, je odhodlání a skutečný zájem.

Za kachlová kamna zaplatíte 100 až 250 000

Střední škola Horní Bříza jako jediná v Plzeňském kraji nabízí čtyřleté maturitní obory s uměleckým zaměřením Umělecký keramik a Kamnářství. Studenti z celé republiky už od druhého ročníku tráví každý druhý týden na praxi v kamnářské firmě. Výroba kamen trvá několik měsíců a jedná se o hotová (a dobře zaplacená) umělecká díla.

Jediná kamenická škola s oborem těžba a zpracování kamene v Evropské unii se nachází v Královéhradeckém kraji

Střední škola kamenická a sochařská v Hořicích vychovává nejen umělecké kameníky, kteří se specializují na leštěné fasády domů a podobně, ale také řídící techniky do lomů a laboratoří, kde se dělají zkoušky hornin. Vystudovaný obor vám otevírá dveře do světa – zájem o odborníky dalece přesahuje hranice České republiky.

A co třeba stromolezectví?

Ne nejedná se pouze o tréning lezení po stromech, byť to tvoří zásadní součást studia; vysokoškolský studijní obor arboristika zahrnuje mnohem více. Jak se dočtete na stránkách oboru Mendelovy univerzity v Brně: „Arboristi nemají v profesi jen posuzování zdravotního stavu stromů, ale rozeznávají stovky kultivarů a podílejí se na vhodném osázení veřejných prostorů. Firmy, které se tímto oborem již dnes živí, prosperují. Každá obec přeci chce mít svůj park, každé město raději dbá na to, aby stromy na lidi nepadaly. Arboristiku učí dendrologové, botanici, statici. Připravte se na to, že o stromech budete vědět víc, než jste kdy tušili.

Lezení po stromech vás příliš neláká, ale k rostlinám máte blízko a nepředstavujete si svou kariéru v květinářství? A láká vás svět?

Hospodaření s přírodními zdroji tropických a subtropických oblastí – obor s mírně krkolomným názvem nabízený Mendelovou univerzitou slibuje mnohé: pomoc s údržbou zeleně v rozvojových zemích, spolupráci s OSN a UNESCO, boj o zelené plíce planety. A jak už z toho vyplývá, součástí studia je účast na projektech, které se díky zaměření oboru neodehrávají zrovna za humny: studenti mohou získat potřebnou praxi ve značně exotických částech světa.

Líbí se vám představa jistého uplatnění a nechcete studovat to, co všichni ostatní, pořád byste ale rádi zůstali v manažerské sféře?

 

Proč ne, soukromá vysoká škola NEWTON College nabízí studijní obor Management se zaměřením na psychologii, jehož absolventi by díky získání sociálního a psychologického vhledu do situace měli v oblasti personalistiky a lidských zdrojů vynikat.

Přidáno: 19.03.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.