Vize budoucnosti: Jděte studovat něco nového

V posledních několika letech je patrný rostoucí trend ve vysokém školství. Zvyšujícímu se zájmu následně i přidáváním nových oborů. Posledních průzkumy ukazují, že je v oblasti terciálního vzdělávání stále co vymýšlet. Projděte si s námi některé zajímavé oborové novinky, které aktuálně najdete na českých vysokých školách.

Budiž světlo!

Umělci a kreativci mají nyní celkem nově příležitost nastoupit do navazujícího magisterského studia oboru Světelný design na JAMU v Brně. V létě byli sice přijímáni jen čtyři uchazeči, ale o to menší problémy potom budou mít absolventi na trhu práce. V divadelní sféře se světelný design vyvíjí jako samostatný scénický obor, který ve spojení se scénografií a kostýmním výtvarnictvím dotváří celkový dojem z divadla.

Vědec a manažer vjednom 

Na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity od podzimu funguje obor Fyzika a management, který spojuje podnikatelské a řídící schopnosti se znalostmi plazmových technologií, vakuové techniky a polovodičového průmyslu. Absolventi tohoto bakalářského oboru by měli najít uplatnění například v oblasti tvorby a realizace patentů a vynálezů.

Napříč kulturami

V Hradci Králové už dvě sezony uchazeče lákají na bakalářský obor Transkulturní komunikace, který se vyučuje na pedagogické fakultě. Studium je zaměřeno na porozumění a poznání odlišných kultur v širším společenském, historickém a politickém kontextu. Obor je realizován katedrou náboženské výchovy a charitativní práce a studenti jsou v jeho rámci vedeni k dialogu týkajícího se náboženství, rasy, pohlaví, kultury, společenských tříd a tradic.

Za lepší pedagogy

Novými obory chtějí vysoké školy pomoci k rozšíření řad dobře vyškolených pedagogů všech typů škol. Na Jihočeské univerzitě proto nedávno otevřeli dokonce doktorský obor Teorie vyučování v matematice, který realizuje pedagogická fakulta. Vedle toho zdejší přírodovědecká fakulta zase své obory rozšířila o magisterský obor Učitelství chemie pro střední školy.

Základem jsou dobré boty

Ve Zlíně se na Univerzitě Tomáše Bati rozhodli otevřít studium bakalářského oboru Obuvnická a galanterní technologie a hygiena obouvání. Fakulta technologická tuto možnost nabízí nově ve studijním programu Chemie a technologie materiálů, a to v prezenční formě.

Technické obory vpřed

Od září na VUT v Brně studují první budoucí bakaláři v oborech Audioinženýrství, Chemie pro medicínské aplikace nebo Městské inženýrství. CEITEC (Středoevropský technologický institut) zase otevřel mezioborové studium v angličtině zaměřené na nanovědy a vývoj pokročilých materiálů. Studijní program je naplánován na čtyři roky.

Zdroj fotografií: www.istockphoto.com

Přidáno: 19.12.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.