VI. Mezinárodní konference o vzdělávání dospělých (CONFINTEA VI)

MŠMT ČR

Praha, 4. prosince 2009 - Více než 1 500 expertů ze 156 zemí zasedá v těchto dnech v brazilském Belému, kde probíhá VI. Mezinárodní konference o vzdělávání dospělých (CONFINTEA VI). Ta poskytuje důležitou platformu pro politický dialog o vzdělávání dospělých a neformálním vzdělávání na světové úrovni.

Setkání se vedle zástupců většiny členských států UNESCO a agentur OSN účastní neziskové organizace, zástupci soukromého sektoru a řada dalších sociálních partnerů ze všech částí světa.

„Konference má ukázat celosvětovou podporu vzdělávání dospělých. UNESCO se konferencí CONFINTEA IV snaží toto téma zahrnout do politik všech států světa," říká ředitel odboru dalšího vzdělávání MŠMT Jakub Stárek. Podle jeho názoru se jedná o klíčovou událost, od které se bude odvíjet budoucnost vzdělávání dospělých v příští dekádě. „Česká republika v poslední době významně posiluje pozici dalšího vzdělávání - vzdělávání v dospělosti. Právě z tohoto důvodu byla Česká republika vyzvána k aktivní účasti na této konferenci. Díky aktivní spolupráci MŠMT s Ministerstvem práce a sociálních věcí na národní úrovni se naše země stává v tomto směru na evropském hřišti významným hráčem," vysvětluje náměstek ministryně pro oblast všeobecného, odborného a dalšího vzdělávání Jindřich Kitzberger. Česká republika na prvním kulatém stolu, kde zastupovala celou Evropu a USA, oslovila experty z většiny zemí světa tématy uznávání výsledků dalšího vzdělávání a podpory účasti občanů na vzdělávání dospělých.

Prostřednictvím vzdělávacích kurzů se v ČR v roce 2007 vzdělávalo přes 37,7 % občanů. Významnou pomocí při zapojování dospělých jsou národní projekty, které v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost administruje právě MŠMT.

V příštím roce bude ke startu připraven projekt, který má právě v době ekonomického propadu pomoci konstituování znalostní ekonomiky. Ambiciózní projekt Podpory individuálního vzdělávání dospělých by měl podpořit 800 000 osob, jež se zúčastní počítačových a jazykových kurzů a kurzů podnikatelských dovedností. Podpory se dočkají občané s trvalým bydlištěm mimo Prahu ve věku 25-64 let. Kritéria jsou v rámci ESF nejširší možná.

Přidáno: 04.12.2009, Zdroj: MŠMT ČR

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si