Vánoce v Indii a legendami opředená Šivova noc

Člověk se ve městě nemůže ani hnout, aby na něj odněkud nevyskočil Santa Klaus s pytlem přes rameno (nejspíš v něm nese zardoušeného Ježíška a hodlá se zbavit důkazů svého zločinu) šplhající se kamsi do okna, nezaječela popová vánoční píseň (ještě jednou uslyším Sliby se maj plnit o vánocích a neručím za sebe), popřípadě nevyjukla podobně vkusná vánoční dekorace – zatím se nemohu rozhodnout, jestli u mne vede blikající světle modrý sob skoro životní velikosti (no dobrá, trochu přeháním, mohl mít tak metr), nebo umělé rampouchy, které po setmění svítí.

Zatímco u nás se kýčovité řetězy a činané dekorace plíží do obchodů pomalu od října a snad nejpozději začátkem listopadu, ani v křesťanských částech Indie (ke křesťanství se v Indii hlásí kolem 3 % obyvatel, číslo nepatrné, leč vzhledem k úctyhodné zalidněnosti je křesťanských Indů dvakrát více než obyvatel České republiky) nebylo během raného adventu po vánoční výzdobě vidu ani slechu. V jihoindické Goi, kam jsem se přijela na poslední chvíli před návratem do zasněžené Evropy ohřát a která je díky portugalskému dědictví značně křesťanská, označovaly domy, kde se slaví Vánoce, pouze barevné papírové hvězdy.

To se změnilo až týden před Vánocemi, kdy se všichni zbláznili. Ve vesničce, ve které jsem žila, to ještě nebylo tak zlé, ale hlavní město Panaji skýtalo pohled vpravdě úchvatný. Obří figuríny Santa Klausů se sápaly na kokosové palmy, všechna možná i nemožná místa potáhly řetězy, zabraly kašírované betlémy nebo obří betlémské hvězdy. Do toho příjemných 30 ˚C, písčité pláže a oceánské západy slunce, zkrátka nádhera. Zbývá ještě dodat, že výzdobě vévodila červená, pastelkově růžová a neodmyslitelná zlatá. O vyvrcholení vánočních oslav jsem přišla a pár dní před Štědrým dnem se vrátila do vymrzlé vlasti, která mne přivítala výživnou sněhovou bouří a abstraktně podivnou výzdobou letiště v Heathrow, na jejíž prohlížení jsem díky zmíněné bouři měla spoustu času.

Samotný Štědrý den a Nový rok se v Indii s nadšením slaví ve všech velkých městech na křesťanské kořeny nehledě. Je to zkrátka příležitost k oslavám, festivalům a výzdobě. Bazary se poučily z nákupní horečky západního světa a lákají turisty k výhodným koupím všeho druhu.

Samotné dávání dárků je spíše moderní zvyk, který budou praktikovat obyvatelé měst zhlédnuvší se v západní kultuře. V chudých rodinách dostanou děti nejspíš nějaký ten svetr, aby je hřál za chladných večerů.

Šivaratri
Mnohem významnějším indickým svátkem je Šivova noc – Mahá Shivaratri, která se slaví v noci před novoluním po prvním jarním úplňku (většinou to připadne na únor) po celé hinduistické Indii.
Šiva – bůh ničitel a obnovitel, ten, který ničí staré, aby umožnil zrod nového, je jedním z nejvýznamnějších indických bohů a společně se svou družkou Párvatí se stal námětem nesčetných legend.
Mnohé z nich se týkají právě šivaratri a z nich jsem vybrala tu, která pojednává o nesobecké sebeoběti (čímž souzní s duchem Vánoc lépe než blikající sobi).

Mandaraparvataṃ manthānaṃ śeṣanāgaṃ ca netraṃ kr̥tvā devadānavā amr̥tārthaṃ kṣīrodadhimamathnan

Podle Véd jednou spojili bohové (dévas) a démoni (asuras) své síly, aby z hlubin oceánu získali vytoužený nektar nesmrtelnosti. Učinili horu tloukem a hada lanem, stloukali oceán jako obrovskou díži mléka, aby jim vydal to nejcennější, co skrýval mimo dosah smrtelníků – nápoj zaručující nekonečný život.

Mnoho věcí vydal oceán, než se vzdal nektaru nesmrtelnost, jednou z nich byla lastura plná jedu tak strašlivého, že byl schopen zničit celý vesmír. A nebylo možné tento jed jen někam uklidit a hlídat ho – musel být pozřen některým z bohů či démonů. Ale nikdo nechtěl svolit k vypití nápoje, všichni – bohové i démoni – se cítili být příliš vzácnými a cennými pro vesmír, než aby pro jeho uchování přišli o život.

Nemohli ale snést ani smrtící výpary jedu a prosili o pomoc. Vyšlo najevo, že jedině Šiva může vypít strašlivý nápoj a neutralizovat jeho působení ve svém těle. Šiva se na jejich zoufalé prosby objevil a mírně řekl, že je ochoten vypít jed, aby zachránil svou rodinu, přispěl k zachování míru a umožnil svou obětí ostatním nalézt nektar nesmrtelnosti. Nahnul lasturu k ústům a pil – tím obrátil do sebe zničující moc jedu, přeměnil ji a uchránil vesmír před zkázou.

Jeho družka, bohyně Párvatí, zděšena tímto činem, přiskočila k Šivovi a stiskla jeho krk, aby zabránila jedu proniknout až do Šivova žaludku, který ukrýval známý vesmír. Ale i tak byla moc jedu taková, že zabarvila Šivův krk do modra.  
Poté, co vypil jed, Šiva opustil oceán a odebral se meditovat do Himalájí, kde zápasil s jeho zničujícími účinky. Mezitím bohové a démoni opět spojili své ruce a tentokrát vyzvedli nektar nesmrtelnosti z hlubin oceánu – tady jejich spojenectví skončilo, démoni nektar ukradli a uprchli s ním. Následovala dlouhá válka, na jejímž konci stanuli bohové jako vítězové a obdrželi dar nesmrtelnosti spolu s mocí ke zničení démonů.

Šivaratri připomíná Šivovu oběť ve prospěch ostatních a záchranu celého Vesmíru před zničením.

Přidáno: 20.12.2012, Zdroj:  Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.