V rámci Fulbrightova stipendia přijede do republiky deset amerických profesorů

Čeští vysokoškolští studenti budou mít opět možnost poznat americký způsob výuky. V příštím školním roce bude prostřednictvím Fulbrightova programu na vysokých školách v České republice vyučovat deset amerických profesorů. Konečný výběr schválila v pondělí 11. června správní rada Fulbrightovy komise.

Hostující profesoři z USA budou působit v Praze, Brně, Olomouci a Pardubicích. Zastoupenými obory jsou americká literatura, antropologie, biologie, filozofie, historie, právo a sociální práce. „Přitom některé perspektivní obory jako např. rostlinná elektrofyziologie jsou v ČR na samém počátku a přítomnost odborníka z USA může značně uspíšit jejich vývoj,“ doplňuje koordinátorka programu Hana Rambousková.

Působení amerických profesorů nemusí být omezeno pouze na jediné působiště v ČR. Další české univerzity, které mají zájem využít pobytu amerického odborníka v republice, mohou požádat prostřednictvím Fulbrightovy komise např. o přednášku na své škole.

Dalším způsobem, jak poznat americké vysokoškolské prostředí ještě mnohem podrobněji, je zažádat o Fulbrightovo stipendium pro studium v USA. Čeští studenti, kteří již dokončili alespoň bakalářský program, mohou v USA studovat v magisterskem nebo doktorském studiu, případně mají možnost pracovat na svém vědeckém projektu na zvoleném americkém univerzitním pracovišti. Termín uzávěrky přihlášek do stipendijního programu je již 1.září.

Více informací o stipendijních programech najdete na www.fulbright.cz.

Komise J. W. Fulbrighta vznikla v roce 1991 dohodou mezi vládami USA a ČR za účelem správy Fulbrightova stipendijního programu v České republice. Tento vládní stipendijní program byl již před 60 lety a jeho hlavním cílem je na základě vzájemných studijních a vědeckých pobytů zvyšovat porozumění mezi Spojenými státy americkými a jednotlivými partnerskými zeměmi. V letech 1991 až 2006 se programu zúčastnilo 434 českých a 385 amerických stipendistů. Součástí organizace je rovněž poradenské centrum EducationUSA nabízející pomoc všem zájemcům o studium ve Spojených státech. Více informací o aktivitách Fulbrightovy komise najdete na stránkách www.fulbright.cz.

Kontaktní osoby:

Hana Rambousková
Koordinátorka programu pro pobyty vědců a přednášejících
Telefon: 222 718 452
E-mail: rambouskova@fulbright.cz

Andrea Semancová
Koordinátorka programu pro studenty
Telefon: 222 718 452
E-mail: semancova@fulbright.cz

Přidáno: 18.06.2007, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.