Už jsem se anglicky učila, ale je to dávno … tipy na zjištění jazykové úrovně

Uvědomili jste si, že je na čase si doplnit v současnosti jedny z nejvyžadovanějších znalostí, a to z oblasti cizích jazyků? V minulosti jste již podstoupili výuku a dokonce oproti Sókratovi víte, že něco víte, ale nemáte tušení jakou to má hodnotu a do jaké oficiální jazykové úrovně vaše znalosti spadají? Poradíme vám jak si ověřit již nabyté vědomosti a jak na ně navázat dalším studiem.

Jazykový statut

Přestože se ke zjišťování jazykové úrovně používají především testy, můžete si v první chvíli vystačit s vlastním odhadem. Užívání základních úrovní platí v rámci EU pod hlavičkou Společného referenčního rámce a slouží ke sjednocení vzdělávání a hodnocení jednotlivých úrovní. Díky třem základním úrovním, označeným prvními písmeny abecedy, se snadno zorientujete. Pod písmenem A se obecně rozumí začátečník, B znamená nezávislý a C způsobilý. Tyto kategorie se dělí do dalších dvou skupin. Dle jejich definic můžete posoudit, do které ze základních úrovní patříte.

Úrovně jazykových znalostí:
Začátečník (Beginner)
A1 - Pokročilý začátečník (Elementary)
A2 - Mírně pokročilý (Pre-Intermediate)
B1 - Středně pokročilý (Intermediate)  
B2 - Vyšší (Upper-Intermediate)
C1 - Pokročilý (Advanced)
C2 – Jazykově způsobilý (Proficient)

Další studium

V případě, že se přihlásíte do jazykové školy, podstoupíte rozřazovací test automaticky. Rozhodnete-li se pro samostudium, můžete využít řady dostupných online testů, které vás dále nasměrují do jazykové skupiny 1 nebo 2. Tato bližší specifikace se vám bude hodit při výběru studijní literatury nebo hledání textů a článků na vaší jazykové úrovni.

Z pohodlí domova

Řada jazykových škol v současnosti nabízí nadstavbu svých služeb v podobě online testů, díky kterým ověříte svou jazykovou úroveň bez nutnosti vyplňování přihlášek a placení zápisného. Na internetu si ve svém volnu vyplníte test, přičemž součástí výsledku bývá i doporučení konkrétních kurzů, které můžete ve škole absolvovat. Velká část škol po vás u online testů bude chtít registraci, aby vás mohla informovat o svých kurzech, akcích a novinkách. My jsme ale našli několik volně přístupných testů z angličtiny.

Test jen pro vás a zdarma!

Například na stránkách našeho portálu Vzdělání.CZ si můžete zkusit test z angličtiny a zjistit svoji jazykovou úroveň. Pokud máte velmi dobrou angličtinu, vyzkoušejte si test CAE, který je na úrovni Advanced English a zjistěte, jak byste obstáli. Šedesát otázek a konkrétní stanovení jazykové úrovně najdete i v rozřazovacím testu JŠ Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky z tohoto testu můžete srovnat s tabulkou jednotlivých kurzů, u kterých je stanoven doporučený počet bodů. Najdete zde i další informace, díky kterým si snadno uděláte obrázek o tom, kolik jazykové kurzy stojí a jak dlouho trvají. Bez omezení můžete také absolvovat test Jazykové školy AKCENT, který má tři částí po padesáti otázkách.

Rada na závěr

Chcete-li po zjištění své jazykové úrovně nastoupit do některého z nabízených kurzů, vždy raději volte tu těžší variantu. Studovat v kurzu na vaší úrovni by totiž také mohlo znamenat, že absolvujete hodiny s gramatikou a slovíčky, které už znáte. Podobné kurzy by měly svým účastníkům přeci dát především nové znalosti a zkušenosti.

Aktualizováno.

Přidáno: 09.06.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.