Univerzitní mateřské školy v Čechách jsou, poptávku ale ještě zdaleka nepokryly

Vzdelani

Situace kolem umisťování předškolních dětí do školek je v současnosti celkem tristní. Naplno se tak projevila nesmyslnost politických rozhodnutí zrušit v minulosti celou řadu zařízení typu jeslí a mateřských škol. Tento zoufalý stav alespoň částečně kompenzují někteří zaměstnavatelé, kteří zakládají vlastní firemní školky. Typem takového zařízení jsou i mateřské školy vznikající na půdě vysokých škol. Je jich sice málo, ale jsou a pomáhají.

Děti na univerzitě

Když se řekne univerzitní mateřská škola, představím si primárně hlídání dětí vysokoškolským pracovníkům. V těchto zařízeních se však nekladou rozdíly mezi zaměstnance a studenty škol. Cíl je jasný. Umožnit studujícím a pracujícím matkám dřívější návrat z mateřské dovolené a zapojit je tak znovu do procesu výkonu povolání nebo přípravy na něj. V situaci, kdy je velmi těžké zapsat dítě do státní mateřské školy a vznikající soukromá zařízení jsou často nad finanční možnosti rodičů, jsou univerzitní školky velice vítaným řešením nedostatku míst.

Pozitiva univerzitních MŠ:

  1. Dřívější návrat zaměstnanců a studentů z mateřské dovolené
  2. Náhrada za nedostatek míst v klasických školkách
  3. Zajímavý zaměstnanecký bonus
  4. Praktické zkušenosti pro studenty pedagogiky

Firmy o školky stojí

V současnosti existují v České republice čtyři univerzitní mateřské školy a několik hlídacích koutků. Své využití by školky měly jistě na každé vysoké škole. Ovšem i soukromé firmy mají se zakládáním školek velké potíže. Jejich vznik brzdí velmi přísné normy, které musí zřizovatel splnit. V případě některých firem i vysokých škol jde například o problém s nedostatečným množstvím zeleně v okolí. Ještě hůř jsou na tom jesle, kterých jsou na našem území asi jen čtyři desítky. Potíž s předškolní výchovou je také v tom, že je roztříštěná mezi několik pravomocí. Mateřské školy spravuje ministerstvo školství, ale jesle spadají pod ministerstvo zdravotnictví. Celý systém je tak nefunkční a znesnadňuje situaci firmám i rodinám s dětmi.

První byli technici

Univerzitní mateřské školy u nás vznikají až poslední tři roky. Vůbec první školka byla v Čechách otevřena 1. října 2010 na Českém vysokém učení technickém, přímo v areálu Masarykových kolejí. MŠ Lvíčata nabízí dětem studentů a zaměstnanců běžný předškolní program, výuku angličtiny a samozřejmě seznamování s technikou již v útlém věku. Druhou se stala školka Quočna na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Po nich následovaly ještě další dvě.

Vysokoškolský paradox

Univerzity poptávku po školkách sice znají, ale například dvě největší vysoké školy u nás ještě žádnou nemají. Masarykova univerzita o ní sice už dlouho uvažuje, ale vzhledem k roztříštěnosti fakult a dalších pracovišť, zatím není v jejich silách zřídit mateřskou školu na jednom praktickém místě. Na Fakultě sociálních studií funguje alespoň dětský koutek, kam si rodiče s dětmi mohou přijít hrát nebo si je tu nechají pohlídat například během zkoušky. Zařízení je však primárně určeno pro děti od jednoho do tří let. Na Fakultě informatiky nedávno vznikla také školka pro zaměstnance. Situaci studentů to ovšem moc neřeší. Uvidíme, jak se školy pokusí vyjít studentům vyjít vstříc v budoucnu.

MŠ na českých univerzitách:
Lvíčata při ČVUT v Praze
Hrášek při Mendelu v Brně
MŠ Univerzity Palackého v Olomouci
Qočna při UTB ve Zlíně

Přidáno: 20.05.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.