University of Northern Virginia Prague - Investice do vzdělání je ta nejlepší

University of Northern Virginia - Prague

Vyučování v angličtině, školné, jako vstupní požadavky bakalářského studia maturita nebo středoškolský diplom, prokázání jazykové znalosti buď testem TOEFL (500 bodů), Cambridge certificate nebo Accuplacer. První studenti, kteří nastoupili loni a mají za sebou několik měsíců studia, jsou z různých zemí, různého věku, ale všichni přišli s ambicemi nastartovat úspěšnou kariéru, ke které jim může dopomoci vzdělání získané právě na této škole. Na naše otázky odpovídali tři z nich:


Tran Thi Huong Tam, Vietnam, 20 let
Michael Taylor, Irsko, 32 let
Jakub Oliverius, ČR, 20 let

Proč jste si vybrali právě tuto školu?

Michael: Protože zároveň pracuji, vyučuju obchodní angličtinu, a vybíral jsem si tedy takovou školu, která kromě denního studia nabízí i výuku ve večerních hodinách. Studium na této škole mi umožňuje pracovat a zároveň se vzdělávat.

Jakub: Já zatím nepracuji jako Michael, i když si přivydělávám, abych pokryl náklady spojené se studiem. Výběr byl podmíněn tím, že jsem hledal alternativu vzdělání, s jakým jsem se seznámil za svého pobytu v USA během studia na střední škole, a zároveň mě baví angličtina. Po maturitě jsem zkusil studovat dálkově na státní škole, ale velmi brzy jsem od této varianty upustil a hledal školu jinou, která by splňovala mé nároky na kvalitu a obsažnost výuky. A našel jsem ji. Nechci nijak znevažovat nebo pomlouvat, ale každý, kdo zakusil studium v zahraničí, ví, že rozdíly tu jsou.

Tam: Studovala jsem střední školu v Anglii a chtěla jsem pokračovat ve studiu v angličtině na podobném typu školy a se stejným systémem výuky. Zprvu jsem váhala, UNVA je nová škola, neměla jsem reference, ale zkusila jsem to a byla to jistě dobrá volba.

Co očekáváte od studia?

Jakub: Vysokoškolské vzdělání, mezinárodně uznávaný diplom ke startu kariéry. To znamená, že získám teoretické znalosti, které budu moci aplikovat v praxi.

Michael: Rozhodl jsem se nejbližších 5-6 let studovat. Věřím, že se mi podaří získat tolik znalostí, abych mohl v budoucnu založit svou vlastní firmu, třeba typu vzdělávací instituce, zaměstnávat lidi, rozšířit svůj obchodní obzor. A žít tady.

Máte za sebou několik měsíců studia - naplňuje se vaše očekávání?

Michael: Absolvoval jsem už dvě vysoké školy a vím, že člověk musí zůstat na zemi a nemůže čekat, že všichni a všechno bude naprosto perfektní. Domnívám se, že škola, která si buduje pozici a otevírá se studentům kvalitním servisem, mé předpoklady a očekávání naplní. Vznikne-li nějaký problém, řeší se bez otálení, všichni jsou otevřeni diskusi.

Jakub: Jsem ten první, který by kritizoval a požadoval by to, na co má nárok. Tato škola splňuje mé očekávání. Oceňuju, když se ostatní snaží a mají ambice. Není důležité, jestli všechno funguje po technické stránce, např.jestli teče teplá voda apod., ale že lidé, kteří tvoří tuto školu, dělají svou práci na sto procent. Udělalo se moc a stále se dělá, a to je pro mě důležité.

Tam: Mé očekávání se naplňuje, jsem spokojená s výukou i komunikací. Pokud se nám něco nelíbí, hned to nahlásíme a učitelé se snaží našim požadavkům vyjít vstříc.

Komunikace, otevřenost diskusi, snaha po okamžité nápravě - lze říci, že na tom má podíl i to, že si za své studium platíte?

Jakub: Určitě to má vliv. Já osobně jsem přesvědčen, že investovat do vzdělání se vyplatí, proto pracuju 20 hodin týdně a platím si studium. Tady je student více partnerem než jen konzumentem vědomostí.

Jakou finanční zátěž škola představuje?

Tam: Já si školné sama neplatím. U nás ve Vietnamu je tradicí, že vzdělání platí dětem rodiče, proto obdivuju Jakuba, který si na studium sám přivydělává.

Michael: Ano, není to levné, platíte za školu, žijete v Praze, jsou to velké peníze, ale je to investice do budoucna, která se vrátí.

Jakub: Je to investice. Rodiče mi pomáhají; nejsou milionáři, přivydělávám si a dá se to zvládnout. Je to pro mě výzva, zda jsem schopen vystudovat a zároveň pracovat. Nikdo po vás nechce statitisíce, platby lze rozvrhnout, naplánovat, já stíhám i další věci, ne že jsem plně vytížen jen studiem. Jde o to, zda se chci „flákat“ několik let na škole, nebo se připravovat na budoucí kariéru. Vrstevníci si klepou na čelo, když jim povídám, jak a co všechno dělám. Ale já si život ve skutečnosti prožívám naplno. Každopádně mi moje volba otevírá možnosti dostat se jinam, třeba ne výš, ale jinam.

UNVA má svá specifika - malé studijní skupinky, věkové a kultulní rozdíly. Existuje zde i tzv. studentský život?

Jakub: Studenti z MBA studují v pátek a v sobotu, takže s nimi kontakty nemám. Nás v bakalářském studiu není mnoho, známe se a komunikujeme. Různé národnosti a věkové složení formuje jiné situace nežli v ročnících, kde je všem stejně a jsou z jedné země. Ale i my se scházíme mimo školu, už po prvním semestru jsme založili studentský klub, takové „odbory“. Je nás míň, činnost není tak rozmanitá, ale když se člověk rozhodne studovat na takovéto škole, chce trávit čas studiem, ne v restauraci či na koncertech. Mluvím za sebe, ale docela mi vadilo, když moji bývalí spolužáci nestudovali, trávili čas po hospodách. Já pracuji a studuji, mám život ve svých rukou.

Tam: Navíc ne všichni žijí v Praze, já například bydlím v Poděbradech, takže o víkendu, kdy mají čas ostatní, já v Praze nejsem.

Michael: Škola je součást mého kalendáře. Jako u většiny studentů zde. Člověk, který čeká něco jiného než aktivní studium, by tu asi nebyl spokojený.

Jakub: Tohle je obchodní škola a tak k tomu přistupujeme.

Už o tom byla zmínka, ale ještě jednou: co vám dává a jak vy sami vnímáte multikulturní prostředí, které tu vzniklo?

Tam: Poznáváme lidi z různých zemí, jejich zvyky, získáváme nové zkušenosti, poznáváme jejich zemi. Já jsem se naučila například rozumět i slovensky...

Michael: Irsko je 15 let multikulturní zemí, takže tato zkušenost není pro mě zas tak nová, ale určitě je přínosná.

Jakub: Takové prostředí je nové, zajímavější, ale i náročnější. Učíme se pracovat ve skupině, kde jsou lidé ve věku od 20 do 40 let, navíc jsou každý z jiné země, mají jiný mateřský jazyk, jiné zvyky. Tady se takto rodí komunita. UNVA není megainstituce. Je to komunita studentů a učitelů, lidí, kteří se navzájem podporují a zároveň formují vlastní individualitu. Všichni se známe, což ve velkých celcích není možné. Jistě je to i trend: udržet menší skupiny i po té, co se škola rozroste.

Až dokončíte stávající studium, hodláte pokračovat dále ve vzdělávání, nebo máte jiné plány?

Michael: Rád bych vybudoval vlastní firmu, využil nové možnosti v kariéře, ale to se uvidí, až to bude aktuální.

Tam: Chtěla bych absolvovat i MBA, ale před tím rok dva pracovat. Je lepší studovat dál po získání praktických zkušeností, aby to mělo nějaký smysl.

Jakub: Beru vzdělávání jako celoživotní záležitost. Další cíl v pořadí bude MBA a pak něco dál, uvidí se. Není třeba nic uspěchat, proto pracuju, získávám praxi a zároveň studuju, můžu navázat a nepřerušovat. Určitě budu studovat dál. Možná UNVA rozšíří svou nabídku o další programy a já nebudu muset ani měnit vzdělávací instituci. Věřím tomu, že je to škola pro úspěšné, a proto tu jsem.

Více informací získáte na internetových stránkách University of Northern Virginia na adrese www.unva.cz.

Přidáno: 31.08.2006, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.