Umění z plechovek Art of Can má svého vítěze!

Vernisáží 15. října byla na Slovanském ostrově v  Praze zahájena výstava uměleckých děl vytvořených z hliníkových plechovek nápoje Red Bull. Ty tak získaly nový smysl, po ztracení svého obsahu. Exponáty hýří vtipnými nápady, hravostí a často i precizním zpracováním. "Čekal jsem haldu plechovek, místo toho jsem ale viděl samé skvosty," řekl předseda poroty prof. Milan Knížák. Kromě samotných děl je originálně pojata i expozice, která se rozprostírá na souši v bílé nafukovací krychli, uvnitř krystalů ve vzduchu i na Vltavě s pontony. Přístupná je zdarma denně od 10 do 22 hodin až do 26. října 2007.

Vítězem se na základě rozhodnutí poroty stal Double Bull Petera Grunského. „Zlákalo mě spojení nespojitelného,“ řekl na svůj nápaditý artefakt kloubící tmavě a světlemodrou plechovku s perfektně provedeným designem. Druhý Toilett bull – roll Martina Čížka získal ocenění za vtipně jednoduchou zkratku při ztvárnění toho nejběžnějšího. Třetí oceněná Helena Jakabová svou Plazou de Toros vytvořila pro dramatický boj býka a toreadora arénu s perfektním smyslem jak pro celkové dílo, tak pro jednotlivý detail. Vítěz vybraný porotou se může těšit na prodloužený víkend strávený v New Yorku, druhý na Londýn a třetí navštíví Řím.

Některá díla prošla procesem dvojího ohnutí plechu, většina však dává najevo veliké tvůrčí úsilí. Každopádně jsou výtvory pro diváka srozumitelné, pobaví či překvapí a každý si najde svého favorita. Nejde však jen o nápad za každou cenu, anebo snahu co nejvíce se přiblížit sochařskému provedení, porota vybírala především neotřelost nápadu a originalitu jeho zpracování. Kurátorka výstavy, galeristka Karolína Bayerová, navrhla jako předsedu poroty generálního ředitele Národní galerie Praha prof. Milana Knížáka Dr. A., a jako další členy malíře Jakuba Špaňhela, architekta Davida Caise, designéra Martina Haška a Šimona Čapka jako zástupce organizátora. Zajímavá kombinace různých uměleckých směrů zaručila širokospektrální pohled na jednotlivé výtvory a objektivní zvolení vítězných umělců.

Divácká cena je určena pro dílo, jež získá nejvíce hlasů od návštěvníků výstavy či webové stránky. O jeho vítězi se rozhodne až se skončením expozice, tedy v pátek 26. října.

Více informací i kompletní galerii děl najdete na webové stránce www.redbullartofcan.cz

Otázky položené vítězům soutěže:

1. Proč jste se do soutěže přihlásil/-la?
2. Jakou technikou je dílo tvořeno a jak dlouho trvala
jeho výroba?
3. Proč právě toto dílo? (vysvětlení myšlenky a realizace).

Peter Grunsky
1. Již jsem se zúčastnil Red Bull Kár v Bratislavě, tyto akce mě baví a rád se jich aktivně zúčastňuji.
2. Nastříhal jsem plechovky na pásky a potom jsem je proplétal po večerech po práci, dohromady asi 5 hodin.
3. Lákalo mě spojit nespojitelné – světlou a tmavou plechovku.

 

Martin Čížek
1. Uviděl jsem billboard a řekl si, že to zkusím, nejvíc jsem hrdý, že jsem to dotáhl do konce.
2. Rozřezanou plechovku jsem vyvařil v hrnci a pak spojil v dvouvrstvý toaletní papír, což mi trvalo asi 8 hodin.
3. Hodně jezdím pracovně autem po republice, člověk má čas hodně přemýšlet a toto mi přišlo jako nejlepší nápad, který by mohl pobavit lidi.

 

Helena Jakabová
1. Jednoduše jsem dostala nápad, tak jsem jej chtěla zrealizovat.
2. Dřevotřískový základ jsem zhotovila v dílně a pak jsem strávila pár večerů oklepáváním plechu a přibíjením hřebíky.
3. Znám motokrosové závody Red Bull X-Fighters a aréna mi přišla jako dobrý nápad, stejně jako zobrazení diváků víčky od plechovek.

Přidáno: 22.10.2007, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.