Umělecky rozšafný rok 1913

Zajímalo vás někdy pozadí vzniku známých děl a soukromí jejich slavných autorů? Říkají vám něco jména jako Picasso, Mann, Stravinskij, Freud, Kokoschka, Kafka nebo Rilke? Pak vás jistě zaujme, že německý spisovatel Florian Illies sestavil z jejich životopisů, osobních dopisů i recenzí jejich děl mozaiku událostí roku 1913, tedy doby přesně před sto lety.

Třísetstránková kniha 1913. Léto jednoho století je rozdělena do dvanácti kapitol, stejně jako má rok měsíců. V každém oddíle zaznamenal Illies různě dlouhé zprávy ze života tehdejší inteligence i události, které hýbaly dobou.

Dočtete se například, že v popisovaném roce 1913 měla Virginie Woolfová depresi, Freud se obával setkání s Jungem, mladý Hitler se minul se Stalinem ve Vídni, ještě mladší Armstrong dostal první trumpetu, česká baronka Sidonie Nádherná flirtovala s Rilkem a zamilovala se do kritika Karla Krause. Kafka psal pro změnu dvacetistránkové dopisy milé do Berlína, pruská princezna poprvé políbila hannoverského prince Arnošta Augusta a Thomas Mann se snažil zapřít, že touží po mužích. V roce 1913 se mimo to ztratil portrét Mony Lisy z Louvru, poprvé byla syntetizována droga extáze, ruský pilot se svým letounem poprvé v dějinách provedl looping, poprvé bylo na noční obloze sledováno souhvězdí Sagitta (Šíp), v National Geographic vyšla první fotografie Machu Picchu a v Německu se poprvé objevila sádrová busta, později pojmenovaná Nefertiti.

Pro čtenáře bude jistě lákavé, že některé osudy se prolínají všemi dvanácti kapitolami a oni tak mohou pozorovat jistý vývoj či stagnaci v díle nebo osobním životě konkrétní osobnosti. Jiné zprávy jsou naopak jednorázového charakteru a na další dění kolem nich už není brán zřetel. Padne například řada zmínek o objevech, vynálezech či narození později známých a vlivných osobností.

Při uvažování nad tím, zda vzít Illiesovu knihu vůbec do ruky, by bylo mylné se domnívat, že jde o nudnou historickou kroniku pro knihomoly a milovníky starých věcí a mrtvých lidí. Titul 1913. Léto jednoho století je svěží, chytrá a důvtipná skládačka lidských osudů, radostí, strastí i utrpení, psaná podle skutečných událostí onoho roku. Autor si často neodpustí pichlavý komentář nebo poznámku v duchu černého humoru, kterým jakoby čtenáři naznačoval, že ani postavy v jeho knize (ač skutečné) není třeba brát vždy tak vážně. Mimo velkých okamžiků z životů velikánů staví na světlo i každodenní okamžiky jejich bytí. Z Rilka si utahuje kvůli jeho „vážnému“ nachlazení, Kafku atakuje uštěpačnými poznámkami o jeho netečném vztahu k ženám a vzpomínku na rok starou havárii Titanicu komentuje zmínkou o hlavním představiteli v tolik úspěšném filmu z roku 1997.

Nakladatelství Carl Simon v Düsseldorfu od začátku roku prodává novou sérii původních fotografií se sedmdesáti dvěma barevnými, originálními skleněnými deskami, sedmi kartonovými krabicemi v dřevěné bedně, pětatřicetistránkovým doplňkovým sešitem. Téma: „Zkáza Titaniku“. Po celé zemi se konají přednášky s promítáním. Nejprve vidíme kapitána, člun, kabiny. Pak přibližující se kru. Katastrofa, záchranné čluny. Potápějíc se loď. Je to pravda: Zaoceánský parník jde ke dnu rychleji než Západ. Leonardo DiCaprio se ještě nenarodil.
(Illies, F. 1913. Léto jednoho století. Brno: Host, 2013, s. 28-29)

Přidáno: 28.08.2013, Zdroj: HOST Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.