Udělat něco pro kalokagathii

Psát o reálných lidech a jejich životech pravdu bez ohledu na profesi to si před mnoha lety vymínila jako svůj tvůrčí princip spisovatelka Zuzana Maléřová. Mluví se o ní jako o první dámě knižního portrétu a za dvacet let již představila celou galerii osobností.

Její způsob práce je bilanční, po každém novém zajímavém období života zachytí osudy těch, s nimiž se během času potkala. Jejími Kolemjdoucími…, což byl název jedné její knihy z roku 2000, jsou od určitého času nejenom herečtí bardi z pražského Národního divadla, kde Zuzana pracovala jako tisková mluvčí Činohry, jsou to i lidi, které si zvala do Českého rozhlasu, když promlouvalo v relaci Dobré jitro nebo Šťastná hodina. O pár let na to předložila čtenářům jakousi pomyslnou knihu hostů poetické vinárny Viola, kde v roli hostitelky přijímala přední osobnosti pražského divadelního života. Zpovídá tedy muzikanty a divadelníky, lékaře, výtvarníky, kněze a někdy lidi z neziskovek…no a v posledních letech fotbalisty. Tu poslední profesi si zapamatujte, vrátíme se k ní.

Jistě se ptáte, proč, když v úvodu článku píšu „bez ohledu na řemeslo“, proč je vlastně takto sortuji já? Snad proto, že Zuzana (a tady si dovolím přiznat, že se známe drahnou řádku let, proto to oslovení) ve svých knihách poodhaluje roušku nad osudy všech svých protagonistů stejným způsobem. Někde citlivě, empaticky, aby ale ve druhé větě použila metaforu, která zamrazí.  Jakoby se dopátrávala, proč jsou zrovna takoví, jaké je poznala. Mnohokrát se vypořádávají s bolestným dětstvím, rodinným prokletím, nedopovězenými vztahy, nicméně jsou to lidi, kteří i když stojí ve světle reflektorů, nepřestávají být syny a dcerami, rodiči, přáteli. Tito muži a ženy, mockrát zkoušeni osudem, svůj život nevzdávají, na své pouti nestagnují, vědí, stejně jako autorka, že smutky patří do života a je k nim potřeba neustále hledat protipól a tak hledají radost. Každý den a někdy i tam, kde by to málokdo předpokládal.
 
Poslední knihy Zuzany Maléřové se věnují dětem a sportu, jmenovitě fotbalu a lidem, kteří se kolem něho točí. Vše začalo, když autorčin syn Jeroným, řečený Jery, začal na Julisce hrát v žákovském družstvu fotbal. Hrou přirozené žije celá rodina, mezi novými kolemjdoucími se objevují rodiče spoluhráčů, hráči Áčka a všech dalších hráčských skupin FK Dukla, trenéři, manažeři, ale hlavně kluci z manšaftu, Jeryho spoluhráči a kamarádi, jež bývají ve strašnickém bytě častými hosty. Pod vlivem toho všeho vznikla kniha „Proč kluci milují fotbal“, jejíž první vydání bylo brzo beznadějně rozebráno a kniha vyšla s velkým ohlasem ve velice krátkém čase podruhé.

Jenomže fotbalový život pokračuje, proto nás autorka k mladým- tentokrát  k třináctiletým - fotbalovým talentům vezme znova, v knize Příběhy z tribuny. Ještě před tím však v sezoně 2012/2013 přiváděla ke klukům návštěvy. Na samém vrchu tribuny stadionu na Julisce se setkávali zajímavé osobnosti s autorkou a s mladými fotbalisty. Zuzana pozvala herečky Janu Synkovou, Barboru Srncovou, Naďu Konvalinkovou, Táňu Fischerovou, herce Stanislava Zindulku, zpěvačku Martu Kubišovou, no a v neposlední řadě minulé i současné hráče pražské Dukly: Patrika Gedeona, Luboše Kozla, Ivana Lietavu a další.

Spojením nadhledu a zralosti dospělých ze světa umění a vrcholového sportu s hravostí a zaujetím dětí byla vlastně v Dukle mladým fotbalistům nabídnuta možnost znovuobjevit dávný antický ideál harmonického souladu a vyváženosti tělesné i duševní krásy a dobroty. Blíž ke kalokagathii, ke kýženému cíli, k jakému vedou své svěřence učitelé, rodiče a tomto kontextu hlavně trenéři – k rytířskému ideálu kompletní lidské osobnosti – přiblížila mladé dukláky tentokrát i spisovatelka Zuzana Maléřová. Pro přímé účastníky to jistě byl nezapomenutelný zážitek, pro nás čtenáře zajímavé čtení.

Kniha Příběhy z tribuny kromě již jmenovaných literárních portrétu obsahuje rozsáhlou obrazovou část, autorem které je autorčin manžel a dvorní fotograf Vlado Bohdan. Kromě několika barevných reportážních snímků je zde řada černobílých podobizen, nostalgických a současně čišících energií, ale vždy přímých obrazů, které celku velice sluší. Čistota jeho fotografického rukopisu (po kolikáté už) úžasným způsobem vyvažuje emocionálně zbarvené někdy až expresivní výpovědi textů a tak nakladatelství ČAS předkládá čtenářům obsahově i výtvarně zdařilou publikaci.

Zuzana Maléřová:  Příběhy z tribuny (fotografie Vlado Bohdan)
Nakladatelství ČAS, 2013

Přidáno: 12.11.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Mária Uhrinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si