Tři důvody proč nebrat vysokou školu na lehkou váhu

Žádný student přece nechce po střední škole strávit další roky studiem jen proto, aby se pak ocitl v dlouhé řadě na úřadu práce. Mnozí závidí ostatním to, kam se dopracovali. A mnozí neudělají nic proto, aby byli tam, kde jsou ti úspěšní. Mnozí berou vysokou školu na lehkou váhu. Zde jsou tři důvody, proč to nedělat.

1. důvod: Neztrácejte čas na vysoké kvůli titulu, ale kvůli poznatkům

U nás já to pořád jaksi divné. Lidé nevnímají vysokou školu jako cestu ke vzdělání, ale jen jako cestu k titulu. Vysokoškolských studentů je jaksi hodně a tak se stalo, že ani s tím titulem to v budoucnu nemají vyhráno. Zaměstnavatelé proto od svých potenciálních zaměstnanců očekávají kromě titulu i zkušenosti a tomu přizpůsobují i pracovní pohovory. Je to pochopitelné. Existuje mnoho studentů, kteří vysokou školou doslova prolezou a nevynikají ničím výjimečným. A pak jsou tu ti, kteří se od rána do večera na koleji učí nazpaměť definice a skončí sice s červeným diplomem, ale promoce jsou jejich posledními 15 minutami slávy. V praxi mezi poznatky nedokážou najít souvislosti a v běžném životě se ztratí. Pamatujte si jedno. Vysoká škola není nástupní lístek do dobrého zaměstnání, je to jen jedna z mnoha příležitostí. Pokud ji neumíš využít, tak ti bude k ničemu. Proto při studiu pracuj, snaž se rozvíjet své schopnosti praxí a neusni na vavřínech. Diskotéky a večery strávené u piva s kamarády nejsou všechno.

2. důvod: Vyleťte z hnízda

Podpora a pomoc rodičů při cestě za vytouženým diplomem je fajn. Říká se, že nikdy nebylo dětství tak dlouhé jako dnes. A to je pravda. Před sto lety lidé dospívali dříve a stejně to bylo i s přebíráním odpovědnosti za svůj život. Dnes až příliš dlouho žijeme pod rodičovskou ochranou. Rodiče nás finančně podporují a starají se o nás. A nám se pochopitelně nechce od nich odejít. Vždyť je s nimi tak dobře. Nemusíme za nic nést zodpovědnost a často se ani sami rozhodovat o složitých otázkách. No jednou to budeme muset udělat a právě vysoká škola je nejlepším místem, kde se dá osamostatňovat postupně. Začněte brigádou, začněte si plánovat svůj rozpočet a po několika letech, po skončení školy, najednou zjistíte, že už vůbec nepotřebujete pomoc od rodičů. A můžete jim tak vrátit alespoň část z toho, co do vás vrazili. Například jim zaplatit dovolenou nebo jinak je finančně podpoříte. Uvidíte, jak budou rádi nejen oni, ale hlavně vy.

3. důvod: Věnujte svůj volný čas věcem, které stojí za to

Praktické zkušenosti získané již během vysoké školy jsou doslova k nezaplacení. Některé studijní obory jsou sice náročné na čas, ale u některých je dostatek volného času i na to, abyste se věnovali jiným věcem. Zejména co se týče humanitních směrů. Zapomeň proto na příležitostné brigády, které nemají s tvým oborem nic společného. Sice si vyděláš, ale takového vykladače zboží si asi do životopisu psát nebudeš. Proto se zaměřte na to, abyste si našli dlouhodobou práci, která souvisí s vaším oborem nebo alespoň s oborem, kterému se chcete věnovat i v budoucnu. Dnešní doba je například bohatá i na zahraniční stáže. Pokud ti jde dobře jazyk, vyzkoušej různé programy, jejichž prostřednictvím se dostaneš na stáže do zahraničí. Tvému životopisu to dá určitě šmrnc!

Přidáno: 30.01.2015, Zdroj: University of New York in Prague

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.