Trainee programy – mezistupeň mezi školou a zaměstnáním

VzdelaniPomalu se blížíte k závěru studia, k dosažení diplomu už vám chybí jen poslední zkouška a stále neodbytněji vám vrtá hlavou, k čemu ten titul vůbec bude dobrý? Těch pár písmenek před jménem nebo i za jménem má dnes leckdo. Inflace vzdělanosti stále stoupá a nikoho už nepřekvapí, když spolužáci s červeným diplomem v kapse musí vzít zavděk prací, kterou vzhledem k dosaženému vzdělání nelze než hodnotit jako podřadnou.
Vzdělání bez zkušeností v současné společnosti nijak zázračnou cenu nemá a o tom, jak nesnadné je získat první slušné zaměstnání, se snad není třeba podrobně rozepisovat.

Předěl mezi životem studenta a pracujícího mohou usnadnit tzv. trainee programy, které jsou přímo určeny čerstvým absolventům (v menší míře i studentům posledních ročníků vysokých škol). Nedostatek zkušeností vás v tomto případě neznevýhodní, možná přímo naopak: prostřednictvím trainee programů si firmy vychovávají nové pracovníky a většinou nestojí o lidi se zažitými návyky (a zlozvyky) a představami o tom, jak by se mělo k práci přistupovat. Drží se tak starého rčení, že stromek se má ohýbat, dokud je mladý. Jejich cílem je vytvarovat absolventa do podoby, která bude vyhovovat jejich pracovní politice. Absolvent tak nabyde dočasného zaměstnání s perspektivou dlouhodobého pracovního poměru a dotyčná firma si vyškolí nové lidi podle svého gusta a současně získá „čerstvou krev“, nové zaměstnance s neotřelými nápady a pracovním elánem začátečníka.
Trainee programy
Co přesně jsou trainee programy?
Specifický školící systém typicky v rozmezí od tří do dvanácti měsíců. Během této doby účastník programu vystřídá několik pozic v konkrétní firmě, seznámí se s problematikou jednotlivých oddělení a dostane možnost pracovat na dílčích projektech. Pracuje pod dohledem mentora (či mentorů), zkušených zaměstnanců firmy, kteří mu zadávají úkoly, pomáhají mu s jejich plnění a dohlížejí na jeho činnost. Vlastní zodpovědnost zatím nemá, je vždy podřízen staršímu zaměstnanci.

Jak se liší od stáže?
Vztahem k firmě: zatímco stáže jsou bezplatné, v rámci trainee programu se podepisuje zaměstnanecká smlouva na dobu určitou. Plat bude pravděpodobně o něco nižší než po jejím případném (a vcelku pravděpodobném) prodloužení na dobu neurčitou a účastníci trainee programu většinou nedostávají provize z prodeje, nicméně stále jde o placenou praxi, což je v podstatě k nezaplacení.

Kdo je nabízí?
Většinou jde o velké mezinárodní korporace, které mají jasné představy o tom, jak by měli jejich zaměstnanci vypadat. Proto je jednou z podmínek pro zařazení do trainee programu ovládání cizího jazyka, většinou angličtiny nebo němčiny, podstatně méně pak francouzštiny a španělštiny. Pokud byste se rádi porozhlédli po trainee programu a nejste si jistí v kramflecích, máte-li promluvit anglicky, je nejvyšší čas na sobě zapracovat a rozmluvit se.
Mezi největším množstvím trainee programů si mohou vybírat absolventi technických a ekonomických oborů, pro studenty humanitních věd je toho podstatně méně. Nejlépe se ještě uchytí studující práv, marketingu a lidských zdrojů.

Jak se zapojit?
Začít hledat. Je možné, že vyslance firmy hledající slibné kandidáty potkáte v prostorách své fakulty, ale příliš pravděpodobné to není a v žádném případě se na to nespoléhejte. Nevynechejte veletrh pracovních příležitostí pro studenty. Projděte si firmy působící ve vašem oboru a pravidelně kontrolujte jejich nabídku pozic. Jakmile na nějakou narazíte, stačí už jen projít výběrovým řízením a budete mít jasno, kam se po škole vrtnout.
Nepodceňujte první krok: dobře napsaný profesní životopis a přesvědčivý motivační dopis vás protáhnou prvním sítem. Poté většinou následuje telefonický a osobní pohovor, praktické a jazykové testy a nakonec pohovor s personalistou.

Hlavní výhody?
Dobrý začátek kariéry a možnost učit se od zkušenějších. Pokud bude spolupráce oběma stranám vyhovovat, máte po skončení programu takřka jisté pracovní místo. Firma vás neškolí z altruistických důvodů, ale proto, že chce získat vyhovující zaměstnance.
Možnost absolvovat alespoň část programu v zahraničí.
Získáte vhled do fungování firmy a užitečné kontakty do budoucna.
Dokonce vám za to zaplatí.

Hlavní nevýhody?
Máloco bývá ideální a o trainee programech to platí rovněž. Ne každému musí vyhovovat snaha firmy vytvořit si zaměstnance k obrazu svému.
Poskytnutí možnosti sebevzdělání a rozvoje dalších dovedností je současně tlakem k neustálému zdokonalování (tedy nic pro lenochy).
Pokud jste samostatní a dáváte přednost vlastní zodpovědnosti, musíte se po dobu trvání programu smířit s tím, že budete pod bedlivým dohledem svých mentorů a budete řešit pouze dílčí úkoly.

To vše se ale může změnit s tím, jak dáte najevo své schopnosti, a poté, co se stanete plnoprávným zaměstnancem společnosti.
A navíc, všechny výše zmíněné nesnáze vás mohou potkat v i v každém regulérním zaměstnání.

Nabídku trainee programů vybraných firem např. na portálu jdipracovat.cz, aprace.cz, v článku Trainee programy jsou šancí pro absolventy získat zajímavou praxi, velmi jednoduše ve vyhledávači Google.

Přidáno: 21.12.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si