Tipy na zajímavé zahraniční online kurzy

VzdelaniNabídka klasických online kurzů jistě už nikoho nepřekvapí. Prostřednictvím této přípravy se můžete zdokonalit v cizích jazycích nebo vylepšovat své znalosti na přijímací zkoušky na vysokou školu. My se budeme tentokrát věnovat trochu jinému pojetí online kurzu, jehož forma má mezinárodní zkratku MOOC (Massive open online course), čili otevřené kurzy dostupné přes internet komukoli po celém světě. Některé zahraniční univerzity je již poskytují a přihlásit se do nich můžete i Vy!

Následujte světový trend

Přihlásit se do některého z nabízených kurzů v tuto chvíli znamená, že se hned od počátku stanete součástí nového fenoménu. Otevřené online kurzy totiž nabízejí nový přístup ke vzdělávání. Během několika týdnů se můžete zařadit do mezinárodního kolektivu lidí, které spojují stejné zájmy a chuť učit se novým věcem. Další předností kurzů typu MOOC je, že je často pořádají zahraniční univerzity, takže se z pohodlí domova dostanete do kontaktu se světově uznávanými autoritami v oboru.

Přednáška ve Vašem počítači

Podstatou výuky totiž není jen čtení a učení textů a následné vyplňování testů. Kurzy se snaží o interaktivní komunikaci mezi studenty i učiteli navzájem. Nabízejí živé video přednášky s hostujícími profesory, široké spektrum materiálů poskytovaných online, možnost výběru formy domácích úkolů, diskuze studentů a samozřejmě zpětnou vazbu formou testů. Dále záleží jen na Vás, kolik času si na další vzdělávání uděláte. Podstatou kurzů je, že jsou poskytovány zdarma. Nečekejte za ně však žádné tituly a ocenění. Jde o sebezdokonalení. Proto se tohoto trendu nejčastěji účastní již pracující lidé jako pedagogové, vědci či podnikatelé. Právě posledně jmenovaným jsou určeny například pražské odborné IT kurzy pro OSVČ. Z česky dostupných e-learningových kurzů se můžete vzdělat v oblasti Evropské unie. A to konkrétně díky interaktivnímu kurzu o Lisabonské smlouvě.

Spektrum oborů

Široký výběr kurzů nabízí v českém prostředí e-learningový systém Makom, díky kterému se můžete zdarma vzdělat v oblasti marketingu, brandingu nebo řízení lidských zdrojů. Přes ekonomické a informační obory se v zahraničí nachází jistá výjimka v podobě P2PU (Peer2Peer University), která online poskytuje širší spektrum oborů. Najdete zde žurnalistiku, blogování, klasickou hudbu či základy filozofie.

Malé univerzity dělají velké věci

Pokud zabrousíte do seznamu amerických vysokých škol, najdete mezi nimi celou řadu těch, které tyto kurzy poskytují. Státní univerzita New York (Empire State College) rozjela například na podzim roku 2011 třinácti týdenní kurz zaměřený na oblast kreativity a globální komunikace. Výuka nabízí témata jako sociální média, konektivismus nebo aktuální oborovou teorii a praxi. Univerzita Illiniois ve Springfieldu nabízí kurz zaměřený přímo na vzdělávání v oblasti online výuky. Součástí programu jsou mobilní technologie, výzkum či osobní vzdělávání na síti. Naopak kreativnější obor najdete na Univerzitě Mary Washington ve Virginii. Jde o kurz tzv. digitálního vyprávění příběhů, čili tvorby krátkých, nejčastěji filmových děl, jejichž formát se uplatňuje na webech typu YouTube a další.

Senzace roku!

Největší rozruch v této oblasti doposud vzbudila prestižní Stanfordova univerzita, která na podzim 2011 otevřela první tři kurzy věnované základům umělé inteligence, strojovému učení a základům databází. Na tomto projektu se podílí největší odborníci, kteří spolupracují například i s vývojáři v Googlu. Kurzy jsou opět zdarma a ve světě vzbudily takový ohlas, že se na ně přihlásilo téměř dvě stě tisíc lidí. Pokud máte o podobné možnosti ve Vašem dalším vzdělávání zájem, sledujte stránky univerzit, které kurzy poskytují a čekejte na vhodnou příležitost k zápisu do kurzu.


Informace o různých kurzech najdete také zde. Obrázky byly převzaty z webu P2PU.

Přidáno: 23.01.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.