Tipy, jak se rychleji (a lépe) naučit cizí jazyk

Vzdelani

Jednou se mě jedna moje studentka ptala, za jak dlouho se dá naučit anglicky. Zajímavá otázka. Záleží na mnoha faktorech, na učiteli, motivaci a schopnostech žáka, frekvenci výuky, domácí přípravě a tak dále. Je velmi těžké odpovědět na otázku, jak dlouho to bude trvat. Než budete schopní říct pár vět v přítomném čase, uplyne pár týdnů nebo měsíců, než budete mluvit zcela plynně, pravděpodobně uplyne i několik let. Existují ovšem různé rady a doporučení, s pomocí kterých se jazyk naučíte rychleji a také kvalitněji. Pojďte se teď s námi podívat na to, co můžete udělat pro to, abyste brzy excelovali. V tomto článku se nebudeme soustředit na výuku v jazykových školách, ale spíše na to, co každý z nás může dělat ve svém volném čase.

1. Motivace je základ.

Pokud si neujasníte cíle, kterých chcete dosáhnout a proč, nikdy se nikam nedohrabete a zůstanete věčným začátečníkem (za předpokladu, že jste již dospělí a neučíte se například pro známku ve škole). Zároveň si vytvořte studijní plán, kterého byste se měli držet (například 1x týdně 1 díl Přátel bez titulků, každý den 10 minut čtení zpráv atd.).

2. I chvilka v cizí zemi hodně pomůže.

Nemusíte hned odjet na rok někam „ópérkovat“. Jeďte třeba jen na prodloužený víkend do země, ve které se daným jazykem mluví. To, Třída že budete jazykem neustále obklopeni a bude jím muset komunikovat, vám velmi pomůže, i v začátcích. Řeč i přízvuk budete nasávat a ani o tom nebudete vědět. Na druhou stranu, je velmi důležité učit se i gramatiku a ne jen odposlouchávat. Pokud budete totiž jen odposlouchávat, nikdy se jazyk pořádně nenaučíte. Budete schopni se domluvit, ale ne třeba psát složitější texty nebo vyjádřit přesně svoje myšlenky, když budete mluvit o náročnějších tématech. Pokud teď namítáte, že jste se česky taky nikdy neučili, a přece to umíte, vzpomeňte si třeba na drilování vyjmenovaných slov na základní škole. Pořád si myslíte, že jste se gramatiku nikdy neučili? ☺

3. Televize, filmy, internet

Pokud nemáte čas, finance nebo chuť odjet do ciziny, čtěte knihy v cizím jazyce, sledujte filmy a seriály, čtěte internetové zprávy. Než se zbytečně trápit u něčeho, čemu absolutně nerozumíte, a co tak bude úplně neefektivní, začněte klidně zjednodušenou četbou nebo pořady pro děti, není se za co stydět. Koukejte na filmy zásadně v originálním znění (nic proti dabingu, ale ten původní zvuk je v drtivé většině případů lepší). Pokud nerozumíte, zapněte si české titulky, ale soustřeďte se na to, co slyšíte. Nepoužívejte filmy jen jako pozadí, nýbrž jako skutečnou výukovou pomůcku.

4. Online kurzy.

Existuje velké množství kurzů cizího jazyka online. Musíte být ovšem velmi motivovaní, abyste se donutili každý den či týden učit. Je to ovšem skvělý způsob, jak si doma potrénovat gramatiku nebo slovíčka. S výslovností vám pomohou kurzy na Youtube. Youtube totiž není jen místo pro vtipná videa. Zkuste si vyhledat „pronunciation guide“, „learning pronunciation“ nebo něco podobného v cílovém jazyce. Pak už jen dobře poslouchejte, opakujte a při opakování přehánějte.

5.Dopisujte si.

Ne všichni mají to štěstí, že jazyky, které ovládají, používají v práci nebo v běžném životě. Ale k čemu vám je, že jste se naučili plynně španělsky, když španělštinu nikdy nepoužíváte? Pravidelné čtení, psaní a hlavně aktivní používání jazyka je jedním z cílů, na který byste se měli zaměřit. Jedním z možných řešení je dopisování si s jinými lidmi, kteří se učí cizí jazyk nebo přímo s rodilými mluvčími. Pokud nikomu nechcete dávat adresu domů, můžete si psát třeba jen e-maily.
Tip: Vyzkoušejte stránku s inzeráty lidí z různých zemí, kteří si chtějí dopisovat. Můžete si i sami podat inzerát.

6.Najděte si rodilého mluvčího na konverzaci.

Bude to možná (nejen) finančně náročnější, ale tato investice se vám mnohonásobně vrátí. Zjistíte, jak se vlastně daným jazykem ve skutečnosti mluví a jak těžké je ze začátku porozumět. Zmírníte tak šok, který vás čeká, až do dané země odjete nebo když budete muset do cizí země třeba telefonovat.

7.Hrajte si.

Role-playing je super věc. V kůži někoho jiného se přestanete stydět. Navíc skutečnost, že si situaci „odžijete“ a vyzkoušíte si skutečné situace v „bezpečném“ prostředí, vám ji více vryje do paměti. Hrajte si s učitelem na restauraci, obchod, hotel, letiště nebo nádraží, co vás jen napadne.

Je v podstatě jedno, jak dlouho vám bude trvat, než dosáhnete vytčeného cíle. Někdo se učí jazyky rychleji a někdo pomaleji, každý se učí i jiným způsobem. Záleží ovšem na tom, aby vás učení bavilo a neztráceli jste naději ve chvílích, kdy budete mít pocit, že se vůbec neposunujete dopředu. Pokrok tam určitě je, jen třeba nejste schopni ho vnímat. Přeji hodně úspěchů a zábavy!

Tipy k přečtení

Jazyková škola nebo soukromý učitel?

Dáváte přednost studiu na jazykové škole, ale nevíte, na které? Přečtěte si článek s tipy, jak najít dobrou jazykovou školu.

Chcete vědět, jaký jste typ studenta? Udělejte si náš test na studijní typy!

Přidáno: 28.11.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si