Tipy a triky ke psaní diplomových prací

Vzdelani

O tom, jak správně psát diplomové práce již bylo napsáno spousty knih a popsáno spousty papíru. Tento článek neobsahuje univerzální návod, jak napsat nejlepší práci z celé katedry, obsahuje ale pár užitečných rad a tipů, čeho se vyvarovat a bez čeho se naopak neobejdete.

1) Začněte osnovou
Dobře si rozmyslete, o čem vlastně chcete psát a co budete zkoumat. Nikdy však nezačínejte psaní úvodem nebo závěrem, ty pište až úplně na závěr.

2) Přesně si vytyčte cíl
Případně cíle, a těch se držte. Nesnažte se zahrnout do práce úplně vše. Je vždy lepší zaměřit se jen na jeden výzkumný problém a tomu se věnovat do hloubky, než se zamotat v tom, o čem vlastně píšete.

3) Nastudujte si metodologickou příručku
Poslední dobou se to na internetu jen hemží všemožnými dotazníky k seminárním nebo diplomovým pracem, bohužel jen málo z nich je správně vytvořeno a následně vyhodnoceno.
Tip: Zkuste místo dotazníků použít jinou výzkumnou metodu, například rozhovor nebo pozorování. Ne vždy to však je možné, je lépe se o vhodnosti metody poradit se školitelem.

4) Načtěte si literaturu
A začněte číst včas. Čím dříve začnete shánět literaturu a skutečně ji studovat, tím lépe pro vás. Pokud máte pocit, že si po přečtení nic nezapamatujete, značte si při čtení zajímavé odstavce nebo kapitoly. Relevantní stránky, případně odstavce si vypište na zvláštní papír. Jakmile použijete citaci, hned ji uveďte v seznamu použité literatury. I když se to nezdá, je to o mnoho snazší, než jednotlivé odstavce dohledávat až po dokončení práce.
Tip: Máte-li knihy půjčené, značte si místa, která vás zaujala, barevnými lepícími lístečky, takzvanými post-ity. Zajímavé stránky si můžete okopírovat a dělat si poznámky přímo do nich.

5) Pravidelně ukládejte a zálohujte
Je potřeba něco dodávat?
Tip: Neposílejte si hotové kapitoly e-mailem, je to z mnoha důvodů nepraktické. Místo toho ukládejte data na web. Existují on-line úschovny, kde si můžete dokumenty bezplatně uložit. Vyzkoušejte třeba www.edisk.cz nebo www.capsa.cz.

6) Nenechávejte schůzky se školitelem na poslední chvíli a pravidelně konzultujte.
Na druhou stranu není úplně nejlepší se školitelem konzultovat každou čárku, kterou uděláte. Vaše nesamostatnost by se mohla negativně odrazit i na hodnocení práce.

7) Korektura a správná úprava je základ
I když je ve většině případů dobré spoléhat se sám na sebe, u psaní diplomové práce tomu tak není. Během samotného psaní se vám několikrát stane, že budete některá místa měnit a přepisovat tak dlouho, až jim nebudete rozumět ani sami, natož váš školitel. Dávejte si velký pozor na úpravu práce, citace a ostatní formální náležitosti. Přece kvůli tomu nechcete dostat horší známku než vaše práce zasluhuje.

A co říci na závěr? Snad už jen hodně štěstí při psaní a obhajobě!

Přidáno: 21.09.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.