Tekuté ledovce? Žádná novinka!

LyžařDovedeš si představit, že máš jednu z posledních možností brousit hrany na ledovcích? Pomalé, ale setrvalé tání tak oblíbené ledové pokrývky pozorují vědci již delší dobu. Nemusíme být ale zrovna vědci, abychom si dokázali spočítat, že pokud mají ledovce v Alpách průměrně 30 metrů a ročně ledová masa ubude přibližně o metr, nebude v Alpách většina ledovců už v roce 2050. Odborníci na slovo vzatí dokonce odhadují konec alpským ledovcům už v roce 2037! To je hodně špatná zpráva.

Dobrá zpráva je, že Ti tuhle špatnou zprávu říkáme včas. Právě v době, kdy se otvírají brány vysněných sjezdovek, dlouhých upravených tratí a pohodlných vleků. Ano, první lyžování na ledovcích právě začalo. Další argumenty, proč si vybrat zrovna lyžovačku na ledovcích, není třeba dodávat.

Ale není čas na argumenty, takže pár faktů.

Oč přijdeme?SNB1

Sjezdovky na ledovcích jsou širší, plošší, mají nižší sklon než standardní sjezdovky, jsou velmi dobře upravované i několikrát denně. Příznivci funcarvingu a carvingu vědí, o čem je řeč. Ledovců se nemusí bát ani začátečník, ale na své si přijde i zdatný lyžař. Jediným nebezpečím jsou otvory v ledovcovém ledu, které bývají hluboké i několik desítek metrů, proto je důležité držet se vyznačených sjezdovek.

Nemusíš hledat – najdeme za tebe, poradíme, provedeme, zařídíme:

Středisko:

Rakousko má nejvíce sjezdovek na celkem devíti ledovcích. SNBMezi nejlepší ledovce patří Stubai s nejlepším freeride lyžováním na ledovci, dále Hintertux, který je zajímavý blízkostí hotelů ke spodní stanici lanovek a Kitzsteinhorn. Mölltal naopak patří mezi ty levnější, výhodou je dobrá dostupnost a vybavenost střediska.

Francie se pyšní největším sjízdným ledovcem v Evropě, bohužel s horší dostupností z údolí. Stinná stránka francouzských sjezdovek je v upravování.

Ve Švýcarsku najdeme jeden z nejlepších lyžařských areálů v Evropě, což se odrazí i na cenách.

Itálie - hodně muziky za málo peněz.

Přidáno: 05.10.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.