Světový kongres UNESCO: Žít a učit se pro budoucnost

Ostrava, 5. prosince 2009 - Světového kongresu UNESCO se v těchto dnech v brazilském Belému účastní i dvoučlenná česká delegace, jejímiž členy jsou ředitel odboru dalšího vzdělávání MŠMT Jakub Stárek a děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě Josef Malach. Podle nich jsou nejzajímavějšími tématy kongresu otázky zajišťování kvality a vzdělávání dospělých i hodnocení jeho výsledků. Tyto otázky zajímají jak samotné účastníky školení a kurzů, tak stále víc i zaměstnavatele jako investory do dalšího vzdělávání svých zaměstnanců. Výsledky jednání kongresu budou využity nejen pro rozvoj dalšího vzdělávání našeho regionu, ale také na Ostravské univerzitě v Ostravě (OU) v letos nově otevřeném studijním oboru andragogika.

Zástupci více než 150 zemí se na světovém kongresu UNESCO  milionovém Belému ležícím na jednom z ramen Amazonky sešli po 12 letech. Tato od roku 1949 již šestá konference v pořadí se koná na jižní polokouli poprvé. „Vláda více než 190 milionové Brazílie jí přikládá velký význam. Předsedou jednání je brazilský ministr školství. Jedním z témat kongresu je také vzdělávání dospělých pro udržitelný rozvoj,“ řekl Malach.

Hlavní projednávaný dokument je výstižně a pragmaticky pojmenován Žít a učit se pro uskutečnitelnou budoucnost. Síla vzdělávání dospělých zaměřuje pozornost národních vlád, nevládních organizací, institucí veřejného i privátního sektoru na pět základních témat. Jsou jimi: účast dospělých na vzdělávání, vzdělávací politika a řízení vzdělávání, na jeho financování, boj proti negramotnosti (dosud se týká asi 750 miliónů obyvatel planety) i na osvojování si klíčových kompetencí pro celoživotní učení. „Výsledky jednání konference budou využity nejen pro rozvoj dalšího vzdělávání v našem regionu, ale také v letos nově otevřeném studijním oboru andragogika na Ostravské univerzitě,“ dodal Malach.

Kongres rovněž informoval o tom, že podle nejnovějších údajů se i přes deklarovanou snahu brazilské vlády denně vykácejí desítky hektarů pralesa, nazývaného plíce světa. Jeho ochrana už není jen věcí národní vlády, ale věcí politiků, ekonomů a ochránců životního prostředí, ale také všech vzdělavatelů dětí i dospělých na celém světě.

Autorka: Hana Jenčová

Přidáno: 07.12.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.