Světové filmy soutěží v Brně o festivalovou cenu CINEMA MUNDI

Vrcholem mezinárodního filmového festivalu CINEMA MUNDI je předávání filmové ceny. Letos bude porota sestavená ze studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity vybírat mezi devíti snímky a nebude to mít vůbec jednoduché. Podívejme se, jaké filmy budou soupeřit o sošku brněnského draka.

Afgánský film Wajma nabízí k řešení dilema mezi rodinnou ctí a láskou k dceři. Milostné drama podává komplexní portrét současného života mladých lidí a role afgánské ženy v 21. století.

Nepálská kinematografie představuje své první otevřené queer dílo Soongava. Film nastiňuje nelehké postavení lásky nepálských lesbiček, které jsou svým okolím odsuzovány.

Kanadský snímek Gabrielle vypráví příběh ženy s Williamsovým syndromem, která si i přes své postižení dovede užívat života naplno. Ve chvíli, kdy však potká lásku, se ale musí naučit bojovat s předsudky okolí. Film získal cenu publika v Locarnu.

Chorvatské drama Halimina cesta ukazuje osud matky snažící se najít ostatky svého muže a syna zabitých v bosenské válce. Smutek tragédie podtrhuje fakt, že film je natočen podle  skutečných událostí.

Dalším kandidátem na brněnskou cenu je emocemi nabité belgické melodrama Přerušený kruh. Kvalitu díla pak podtrhuje melodický bluegrassový soundtrack.

Italský film Velká nádhera je plný pozlátka římské smetánky, kde je těžké najít smysl vlastní existence a smířit se s tak lidskými věcmi, jako je nezastavitelně plynoucí čas a stárnutí.

Egyptský snímek Zima nespokojenosti přenáší své diváky přímo do centra egyptské revoluce v roce 2011, kde je pohltí atmosféra nejistoty a teroru vlády Muhammada Mubaraka.

Kambodžské drama Chybějící obraz velmi intimně ukazuje nejtěžší problematiku kambodžského národa. Režisér pomocí hliněných figurek, záběrů z archivu a vlastního komentáře oživuje nadvládu Rudých Khmerů v zemi.

Posledním soutěžním snímkem je česko-slovenské drama Můj pes Killer nahlížející do duše osmnáctiletého Marka, který má díky těžkému životnímu osudu nejbližší pouto se svým psem. To se však mění ve chvíli, kdy začíná objevovat tajemství své ztracené matky, která jej před lety opustila.

Vítěze festivalu vybere studentská porota, která se skládá ze tří studentů filmových věd, kterými jsou Jaromír Franta, Jaroslav Tylich a Ilona Podivínská. Dále v ní zasedne studentka anglistiky Veronika Mikulová, studentka slavistiky Jana Kobzová a studentka romanistiky Marcela Bugáňová. Jméno vítězného snímku se pak dozvíme na slavnostním zakončení festivalu ve čtvrtek 6. března.

Vůbec první ocenění festivalu CINEMA MUNDI bylo v roce 2011 uděleno francouzskému filmu O bozích a lidech režiséra Xaviera Beauvoise. O rok později si porotu získalo dojemné drama Jako bych tu nebyla irské režisérky Juanity Wilson. Loni putovalo ocenění studentské poroty v podobě sošky brněnského draka do Portugalska. Režisér João Canijo se projekce svého dramatu Krev mojí krve dokonce osobně zúčastnil.

Autor fotografie: Štefan Sakala

Přidáno: 04.03.2014, Zdroj: CINEMA MUNDI Autor: Petra Plintová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si